Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężyliśmy! Bo w biegu charytatywnym wszyscy są zwycięzcami!
Wody Polskie wsparły "Bieg z przeszkodami dla dzieci - Waleczne Dzieciaki - Kanał Bydgoski"! Dzięki nam aż 20 kompletów upominków trafiło do dzieci niepełnosprawnych biorących udział w biegu.
Podczas imprezy zbierano również pieniądze na dzieci dotknięte wojną w Syrii. Przeszkody pokonało ponad 700 małych i trochę większych zawodników. Razem z rodzicami aktywnie spędzali czas nad najstarszym czynnym kanałem w Polsce. Zobaczcie jak było pięknie!
 
WaleczneDzieciaki
 
WaleczneDzieiaki1
 
WaleczneDzieciaki2
 
WaleczneDzieciaki4
 
WaleczneDzieciaki5
 
 
 
 
Dziękujemy organizatorom, że mogliśmy z Wami być!

Dla wszystkich garść informacji przypominających Kanał Bydgoski:

  • Systematycznie remontowany i modernizowany. Jego rola w spławianiu drewna z Rosji i Królestwa Kongresowego do Cesarstwa Niemieckiego była ogromna. Rozwijał się na nim handel i przemysł – drzewny, maszynowy, meblarski. Tworzące się w jego sąsiedztwie restauracje i miejsca rozrywki w latach 40. XIX wieku wpłynęły na rozwój i rozkwit życia towarzyskiego w obrębie terenów podmiejskich, jak i w samej Bydgoszczy.
  • Poza rezerwatami przyrody znajdującymi się na obszarach chronionych programem Natura 2000, natkniemy się tu także na zabytki hydrotechniczne – jazy, śluzy, mosty, wodowskazy. Planty nad Kanałem Bydgoskim kuszą trzema zabytkowymi śluzami („Wrocławska”, „Czarna Droga”, „Bronikowskiego”), licznymi pomnikami przyrody, ścieżkami rowerowymi, placami zabaw.

  • Czyż kujawsko-pomorski kanał nie urzeka? Jeśli ktoś czuje niedosyt, niechaj nie narzeka, lecz odwiedzi Muzeum Kanału Bydgoskiego! Jego misją jest „ocalanie od zapomnienia”, promowanie Bydgoskiego Węzła Wodnego, a nade wszystko, umacnianie wizerunku wodnej Bydgoszczy.

Natomiast Kanał Bydgoski administrowany przez tutejszy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy to: 

- śródlądowy szlak wodny, stanowiący część połączenia wodnego Wisła – Odra o długości 24,1 km (od km 14,8 do 38,9), zaliczony do II klasy drogi wodnej.

- posiada 6 zabytkowych śluz żeglugowych (Okole, Czyżkówko, Prądy, Osowa Góra, Józefinki, Nakło Wschód).

- jest dwustopniowy, jego szczytowe stanowisko zasilane wodami Kanału Górnonoteckiego zawiera się pomiędzy śluzami Osowa Góra i Józefinki.

- jego trasa wiedzie przez wschodnią część szerokiej pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej, Kotlinę Toruńską. To płaska dolina z terasowymi wydmami na brzegu lewym. Jest to kanał sztuczny łączący dwa systemy wodne: rz. Brdy (dorzecze Wisły) i Noteci (dorzecze Odry).

- w roku 2005 wpisany do rejestru zabytków. Odcinki nasypowe kanału wykonano w postaci obustronnych grobli gliniastych z ubezpieczeniem skarp opaską faszynową. Brzegi kanału przebiegające w wykopie ubezpieczone są płytą potulicką, ścianką palisadową drewnianą i narzutem kamiennym.