Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z partnerami (policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne) zapraszają dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do uczestnictwa w programie Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie.
Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.
W ramach programu zapewniamy materiały i zajęcia edukacyjne oraz wykorzystanie infrastruktury hydrotechnicznej podczas warsztatów terenowych. Realizujemy również, we współpracy z naszymi partnerami, pokazy z zakresu ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy.
Przynależność do sieci szkół przyjaznych wodzie jest potwierdzana certyfikatem. Koordynator Programu w RZGW w Bydgoszczy: Damian Klich - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktywni Błękitni w roku szkolnym 2023/2024 - regulamin i dokumenty zgłoszeniowe:
Regulamin Programu Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie 2023-2024
Załącznik nr 1: Karta zgłoszenia Aktywni Błękitni 2023/2024
Załącznik nr 2: Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu uczestnictwa w programie Aktywni Błękitni
Załącznik nr 3: Zgoda na wykorzystanie wizerunku zarejestrowanego podczas uczestnictwa w wydarzeniach programu Aktywni Błękitni
Załącznik nr 4: Karta działania Aktywni Błękitni 2023/2024
Załącznik nr 5: Ankieta ewaluacyjna programu Aktywni Błękitni
Zakończyliśmy II edycję programu Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie
W tym roku 11 z 17 szkół otrzyma certyfikat. Są to:
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Czaplinku
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kruszwicy
- Szkoła Podstawowa numer 2 w Gniewkowie
- Szkoła Podstawowa numer 2 w Trzciance
- Szkoła Podstawowa numer 47 w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa numer 58 w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa numer 65 w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa numer 43 w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa w Przyłękach
- Zespół Szkół numer 30 Specjalnych w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Katolickich w Bydgoszczy
Certyfikat to dokument, który wystawia Regionalny Zarząd Gospodarki w Bydgoszczy. Prowadzi też ich ewidencję. Przyznawany jest na okres 2 lat. Potem szkoła może ubiegać się o odnowienie certyfikatu lub kontynuować program co roku. Certyfikaty są wysyłane pocztą. Placówka, aby otrzymać certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie„ musi zrealizować 4 założenia programu:
- przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych
- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną
- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie
- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych
Aktywni Błękitni w liczbach:
- W programie wzięło udział 17 szkół z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego
- Do programu przystąpiło około 2 700 uczniów, którzy brali udział w zajęciach edukacyjnych, pokazach oraz szkoleniach ratownictwa wodnego
- Konkurs fotograficzny zorganizowany przez RZGW w Bydgoszczy pt. „Uchwyć wodę” cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło do nas prawie 98 prac!
- W szkołach odbyły się dziesiątki lekcji o wodzie, spotkań ze służbami mundurowymi, akcji sprzątania.
„Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” - edukacja plenerowa
Uczniowie szkół podstawowych biorących udział w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni - 08 maja 2022 r. mieli okazję odwiedzić Śluzę Okole, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz poznać zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i terenach przywodnych. W przedsięwzięciu wzięło udział ok. 150 młodych adeptów „wodnej przygody”.
Partnerem projektu jest m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, która od trzech lat współpracuje z Wodami Polskimi. Wspólnie promujemy proekologiczne zachowania i budujemy poprawne nawyki bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych wśród dzieci i młodzieży oraz propagujemy bezpieczną rekreację nad wodą. W tym roku do realizacji zadań zaprosiliśmy Muzeum Kanału Bydgoskiego i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy. Nieocenioną pomoc w zajęcia plenerowe włożyli również wolontariusze z III LO w Bydgoszczy.
Niecodzienną edukację podzieliliśmy na trzy bazy profilaktyczne. Pierwsza z nich zlokalizowana była na Śluzie Okole (Śluza nr 3). Jako gospodarze - bydgoskie Wody Polskie - przeprowadziły edukację na temat wody, suszy, powodzi. Nie zabrakło pogadanek, konkursów wodnych, rebusów. Piękny, edukacyjny czas i opowieści Pana Kierownika Nadzoru Wodnego w Bydgoszczy o Kanale Bydgoskim i naszych śluzach przykuły uwagę niejednego ucznia. Atrakcją tego miejsca było wodowanie łodzi policyjnej. Dzieci doświadczyły i zobaczyły na czym polega śluzowanie, zaś przedstawiciele bydgoskiego Sanepidu wytłumaczyli zainteresowanym zasady bezpiecznej kąpieli oraz przeprowadzili edukację na temat bezpieczeństwa związanego z kąpielą, promocją wody, higieną oraz profilaktyką uzależnień.
W Muzeum Kanału Bydgoskiego z wykorzystaniem makiet i rekwizytów dzieci zostały zapoznane z historią budowy Kanału Bydgoskiego. Omówiono funkcjonowanie żeglugi śródlądowej, prezentowano jednostki pływające wykorzystywane w różnym przedziale funkcjonowania kanału jako alternatywnej drogi transportu.
Ostatnią bazą edukacyjną był Kanał Bydgoski w pobliżu muzeum. Tam na dzieci czekali policjanci, którzy przeprowadzili lekcję w teorii i praktyce. Z uwagi na zbliżające się wakacje omówiono z uczniami zasady bezpieczeństwa na plaży. Sprawdzono wiedzę na temat funkcjonowania kąpielisk niestrzeżonych i strzeżonych, charakterystyczne oznakowanie oraz oflagowanie. Zachęcano do korzystania ze sprzętu do rekreacji wodnej z wykorzystaniem kamizelek ratunkowych. Przeprowadzono warsztat dotyczący udzielania pomocy osobom tonącym poprzez koło ratunkowe oraz rzutki ratownicze. Wypracowano algorytm powiadamiania służb ratunkowych w stacji zagrożenia zdrowia i życia za pomocą numeru alarmowego 112, 601 100 100 oraz aplikacji Ratunek. Na koniec wiedzę teoretyczną przełożono na zajęcia praktyczne podczas spływu kajakowego. Dla niektórych młodych adeptów tej formy wypoczynku zetknięcie z kajakiem odbywało się po raz pierwszy. Miło nam było również gościć i wymieniać informacje oraz doświadczenia z dziećmi z Ukrainy, którym ta forma nauki bardzo się podobała.
Tego rodzaju edukacja w terenie nie odbyłaby się gdyby nie zaangażowanie funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego, WSSE w Bydgoszczy oraz wolontariuszy z III LO w Bydgoszczy. Wszystkim poczynaniom przyglądał się wyjątkowy policjant – maskotka POLFIN.
W imieniu Wód Polskich wszystkim serdecznie dziękujemy.
Konkurs fotograficzny pod nazwą „Uchwyć wodę” został zorganizowany przez RZGW w Bydgoszczy w ramach programu Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni. Łącznie otrzymaliśmy 98 fotografii z 12 szkół!
Konkurs odbywał się między 24.01.2022 r. a 31.05.2022 r. Rywalizacja między uczniami biorącymi udział w programie toczyła się w dwóch kategoriach, klasy 1-3 i 4-8.
Młodsi zajęli się tematem: „Uchwyć wodę tam, gdzie Cię zachwyci”. W tej kategorii wiekowej dzieci miały dużą dowolność. Woda miała być tematem dominującym na zdjęciu. Otrzymaliśmy piękne fotografie stawów, jezior, rzek, kanałów i morza. Był też lód, deszcz czy rosa w zbliżeniu.
Natomiast temat dla starszych klas brzmiał: „Uchwyć na zdjęciu jak chwytać wodę”. Było to trudniejsze zadanie, gdyż uczniowie w ciekawy sposób mieli przedstawić na zdjęciu, w jaki sposób możemy zatrzymać wodę w przyrodzie (retencja). Albo jak przyroda potrafi ją magazynować.
Oceniane były pomysłowość w podejściu do tematu oraz estetyka zdjęcia.
Celem konkursu było podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat zagadnień związanych z wodą. Jej znaczenia, wagi, ulotności. Uwrażliwienie na piękno wody.
Wybór był naprawdę trudny. Wiele prac stało na tak wysokim poziomie, że mogłyby z powodzeniem trafić na wystawę. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Dziękujemy również nauczycielom i rodzicom za przesyłanie do nas prac swoich podopiecznych.
Oto lista zwycięzców oraz wyróżnionych:
Kategoria 1-3. „Uchwyć wodę tam, gdzie Cię zachwyci”
- Franciszek Meller, klasa 2, SP 65 w Bydgoszczy; Martyna Jackowska, klasa 3, SP 2 w Trzciance.
- Natalia Daroszewska, klasa 2, SP 65 w Bydgoszczy.
- Antoni Kaszuba, klasa 3, SP im. Św. Wojciecha w Bydgoszczy (Katolik); Wiktor Włodarski, klasa 3, SP 2 w Gniewkowie.
Wyróżnienie: Paulina Sieracka, klasa 2, SP 65 w Bydgoszczy.
Kategoria 4-8. „Uchwyć na zdjęciu, jak chwytać wodę”.
- Julia Jasinska, klasa 5, SP 43 w Bydgoszczy.
- Jakub Marach, klasa 5, SP 65 w Bydgoszczy; Mikołaj Pomarański, klasa 5, SP 65 w Bydgoszczy.
- Wiktoria Góral, MOW Czaplinek.
Wyróżnienie: Mateusz Wesołowski klasa 7, SP 65 w Bydgoszczy, Maksymilian Szudrowicz, klasa 8, SP w Przyłękach, Norbert Lutsenko, klasa 8, SP w Przyłękach, Julia Fabiszewska, SP 58 w Bydgoszczy, Dominik Mazurkiewicz, klasa 4, SP 47 w Bydgoszczy.
Nagrody zostaną wysłane jeszcze w tym tygodniu. Wzięcie udziału w konkursie przez uczniów zgłoszonej do programu szkoły jest jednym z warunków przyznania certyfikatu Szkoły Przyjaznej Wodzie przez RZGW w Bydgoszczy. To odbędzie się 10 czerwca o godzinie 10-tej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: https://bydgoszcz.wody.gov.pl/aktualnosci/1310-konkurs-fotograficzny-uchwyc-wode-rozstrzygniety
Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję Wiosennego Sprzątania Noteci! Tradycyjnie, patronem akcji są Wody Polskie.
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody przygotowaliśmy lekcję on-line dla uczniów i nauczycieli uczestniczących w programie Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie. W lekcji wzięło udział blisko 4.000 uczestników!
Działania naszych szkół w ramach Szkoły Przyjaznej Wodzie
Szkoła Podstawowa Nr 47 w Bydgoszczy:
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem kreatywności nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Bydgoszczy. Nie dość, że wywiązują się z obowiązkowych punktów programu Aktywni Błękitni to jeszcze wynajdują nowe sposoby jego realizacji. Na wielkie słowa uznania zasługuje wychowawczyni klasy 3a, która podzieliła wiedzę na bloki tematyczne. Jeden z nich dotyczył wody.
Uczniowie: wykonali prezentację multimedialną o wodzie i przedstawiali ją w klasie, wyszukiwali informacje na temat ilości wód słonych i słodkich na Ziemi, ilości lądów i wody na globie, wykonali prace plastyczne na temat "Jak oszczędzam wodę?", zorganizowali wystawę, wzięli udział w lekcji z wykorzystaniem bajek Wód Polskich, przeprowadzili eksperymenty z wodą (krystalizacja soli, unoszenie się i tonięcie ciał), liczyli zadania matematyczne dotyczące wody, a na zamknięcie bloku tematycznego złożyli deklarację o udziale w konkursie fotograficznym organizowanym przez RZGW w Bydgoszczy.... Tak trzymać!
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gniewkowie
Z kolei piękni, młodzi i zdolni Aktywni Błękitni ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewkowie, nim jeszcze połowa uczniów przeszła na lekcje zdalne, zdążyli z uśmiechem zrealizować lekcje na temat suszy. Niedługo czeka ich zapoznanie się z zagadnieniami związanymi z powodzią. A na wiosnę planują razem ze Strażą Pożarną pokazy na stawie nieopodal szkoły!
***
Zespół Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy w ramach zajęć poznali rodzaje zbiorników wodnych i wód na naszej kuli ziemskiej oraz rozwiązywali "Wodne rebusy". Zadanie okazało się być niełatwym, ale dali radę. Ponadto zgłębiali także tajniki wiedzy dotyczące rodzajów opadów atmosferycznych.
Dowiedzieli się - co to jest susza? Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób możemy jej zapobiegać?
Jakie znaczenie ma woda w naszym życiu i w jaki sposób możemy ją oszczędzać?
Na koniec zaprojektowali projektowali krople wody i wykonali pracę plastyczną nt. Stop suszy.
Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy
Uczniowie na muzyce śpiewali ekologiczną piosenkę. Klasy mają teraz zadanie, by do poznanej piosenki stworzyć filmik w aplikacji społecznościowej. Świetny pomysł na uwrażliwienie na potrzeby natury z wykorzystaniem najnowszych technologii!
Na zdjęciach widoczne są też rebusy i plakaty tworzone na zajęciach przez dzieci do podanego hasła związanego z akcją Aktywni Błękitni.
Oprócz tego dwie uczennice przygotowały prezentację dotyczącą powodzi. Skąd się biorą, jak im zapobiegać oraz co robić, gdy już do nich dochodzi, jak się ratować. Prezentacja ta została przedstawiona również w innych klasach.
Szkoła skorzystała także z materiałów udostępnionych przez Wody Polskie. Przeprowadzona została lekcja według scenariusza Stop Suszy. Po niej, uczniowie uzupełnili karty pracy.
Brawo!
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Trzciance
Uczniowie w ramach posprzątali okolice jeziora Sarcz. W ten sposób uczcili Światowy Dzień Wody. Jest to szkoła przyjazna wodzie. Już w zeszłym roku otrzymali certyfikat. Są z nami po raz drugi i nie ustają w działaniach.
Link do artykułu na stronie policji - https://cutt.ly/COCH8Hi
Link do szczegółów konkursu - https://cutt.ly/ZOCVpsh
Niezawodne media również o nas nie zapominają i przypominają o konkursie "Uchwyć wodę":
"Gazeta Pomorska"
"Uchwyć wodę!" - rozpoczynamy konkurs fotograficzny w ramach programu Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni
Zapraszamy klasy I-III i IV-VIII do udziału w konkursie fotograficznym, który jest przeznaczony dla uczniów zgłoszonych do programu
Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni.
Chcesz brać udział w naszych konkursach? – zgłoś swoją szkołę do kolejnej edycji programu.
Młodsi uczniowie zajmą się tematem: „Uchwyć wodę tam, gdzie Cię zachwyci”. W tej kategorii wiekowej inwencja dzieci jest praktycznie nieograniczona. Woda ma być tematem dominującym na zdjęciu. Mogą być to zdjęcia dużych zbiorników wodnych, jak np. stawy, jeziora, morza, cieków wodnych, jak np. źródła, strumienie, rzeki, kanały. Woda na fotografiach może być nie tylko w stanie ciekłym, ale również stałym (lód). Zdjęcia deszczu, pojedynczych kropelek w zbliżeniu itp. itd.
Natomiast temat dla klas starszych brzmi: „Uchwyć na zdjęciu jak chwytać wodę”. Swoją fotografią mają pokazać, w jaki sposób możemy zatrzymać wodę w przyrodzie (retencja). Albo jak przyroda potrafi ją magazynować (przykładowo – istnieją rośliny, które zbierają wodę jak kielichy). Obiekty, jak i sposób ich przedstawienia są dowolne. Należy jednak pamiętać, że oceniane będą pomysłowość w podejściu do tematu oraz estetyka zdjęcia.
Celem konkursu jest podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat zagadnień związanych z wodą. Jej znaczenia, wagi, ulotności. Uwrażliwienie na piękno wody.
Pracę należy wykonać samodzielnie. Fotografie uczniów klas IV-VIII mają spełniać pewne warunki techniczne, które zawarte są w regulaminie konkursu. Regulamin dostępny będzie na stronie RGZW w Bydgoszczy oraz na fejsbukowym fanpejdżu - Aktywni Błękitni. Będziemy również rozsyłać je do nauczycieli zrzeszonych w programie. Dzieci z klas I-III mogą, ale nie muszą spełniać tych warunków technicznych. Oceniane będą kolejno: zgodność pracy z tematem, pomysłowość w podejściu do tematu, estetyka wykonanego zdjęcia.
W obydwu kategoriach wiekowych zostaną wybrani laureaci trzech pierwszych miejsc, za które przewidziane są nagrody, dyplomy oraz publikacja wizerunku zwycięzców. Możliwe są również wyróżnienia, które zostaną uhonorowane dyplomami. Najlepsi autorzy prac i ich zwycięskie dzieła znajdą się naszej stronie internetowej i w informacjach patronów medialnych programu (m.in. Radio PIK i Gazeta Pomorska).
Organizatorem konkursu jest PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Konkurs trwa od 24.01.2022 r. do 31.05.2022 r. Prace należy wysyłać mailowo od 24.01.2022 r. do 16.05.2022 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ogłoszenie wyników 31.05.2022 r.
Przypominamy, że wzięcie udziału w konkursie przez uczniów zgłoszonej do programu szkoły jest jednym z warunków przyznania certyfikatu Szkoły Przyjaznej Wodzie przez RZGW w Bydgoszczy.
Regulamin:
Inauguracja Programu "Aktywni Błękitni" - edycja II
05 listopada 2021 r. odbyła się oficjalna inauguracja programu edukacyjnego Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI” skierowanego do uczniów szkół podstawowych. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele 17 szkół. Wezmą oni czynny udział w zajęciach edukacyjnych. Dzięki naszym partnerom: Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego szkoły zrzeszone w programie wezmą czynny udział w pokazach czy szkoleniach ratownictwa wodnego.
Oficjalnego otwarcia i powitania koordynatorów wyznaczonych przez Dyrekcję poszczególnych szkół podstawowych z regionu wodnego Noteci, partnerów programu, media, w tym patronów medialnych dokonał Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy - Grzegorz Smytry. „Woda to najcenniejszy ze wszystkich zasobów. Celem akcji Szkoła Przyjazna Wodzie Aktywni Błękitni jest edukacja dzieci, ale również ich rodziców i nauczycieli na temat zrównoważonego rozwoju w gospodarce wodnej. Dzięki młodym hydrologom i ich świadomości musimy mieć nadzieję, że w przyszłości wody nigdy nie zabraknie. Ucząc dzieci dobrych nawyków, właśnie dzięki naszemu programowi edukacyjnemu podajemy im podstawy istotnej wiedzy właśnie o wodzie. W tym roku do naszego programu przystąpiło 17 szkół to jest ok. 2700 uczniów" - powiedział Dyrektor RZGW życząc wszystkim uczniom i nauczycielom powodzenia w realizacji programu.
Koordynator bydgoskiego programu - Damian Klich - przedstawił nauczycielom szkół główne obszary działania programu i przybliżył jego najważniejsze cele. „Głównym celem programu Aktywni Błękitni jest stworzenie sieci szkół przyjaznych wodzie, które we współpracy z rodzicami, nauczycielami i uczniami oraz społecznością lokalną systematycznie i planowo będą działać na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy”.
Program otrzymał patronat Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury oraz Kuratoriów Oświaty: w Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Patronat medialny objęli: Gazeta Pomorska oraz Polskie Radio PIK.
Zakończenie drugiej edycji został zaplanowany na 10 czerwca 2022 r.
Rozpoczynamy nabór do II edycji "Aktywni Błękitni" Szkoła Przyjazna Wodzie
- przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. W każdej szkole zostaną wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymają od nas wszystkie niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.). Będziemy z nimi w stałym kontakcie. Planowane jest również spotkanie informacyjne. Wybrane szkoły odwiedzimy osobiście przeprowadzając takie zajęcia.
- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną.
- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie.
- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
Nabór do II edycji Aktywnych Błękitnych potrwa do 31.10.2021 r.
Początek II edycji: 03.11.2021r. Zakończenie: 10.06.2022r.
Zgloszenia do Programu prosimy wysyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zakończyliśmy I edycję "Aktywnych Błękitnych".
Zaczynamy nabór do II edycji!
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy zakończył I edycję programu edukacyjnego Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie. 1 października 2021 r. na platformie Teams odbyło się oficjalne zakończenie. Wzięli w nim udział nauczyciele, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i RZGW w Bydgoszczy. Szkoły, które zrealizowały założenia programu otrzymają certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie.
Aby otrzymać certyfikat należy wypełnić 4 obowiązkowe założenia programu:
- przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych
- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną
- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie
- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych
W programie, który trwał od 27.01.21 r. do 01.10.2021 r., wzięło udział 17 szkół z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego (obszar działania RZGW w Bydgoszczy). Do programu przystąpiło blisko 2 tysiące uczniów, którzy brali udział w zajęciach edukacyjnych, pokazach oraz szkoleniach ratownictwa wodnego. W szkołach odbyły się dziesiątki lekcji o wodzie, spotkań ze służbami mundurowymi, akcji sprzątania.
"Zatrzymajmy suszę i powodzie!" - konkurs rozstrzygnięty!
Młodsi zajęli się tematem suszy, zaś starsi tematem powodzi. Zadaniem uczniów było przedstawienie, jak zatrzymać te niekorzystne zjawiska lub co się stanie jeśli nie będziemy im przeciwdziałać.
Zachwyciła nas dojrzałość z jaką uczniowie przedstawili tę trudną tematykę. Widać, że nauka nie poszła w las...Dlatego w kategorii klas 1-3, oprócz miejsc na podium, jest aż 9 wyróżnień! Oceniane były kolejno: zgodność pracy z tematem, pomysłowość w podejściu do tematu, estetyka wykonania plastycznego.
„Zatrzymajmy suszę i powodzie!” – rozpoczynamy konkurs plastyczny w ramach programu Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni
Konkurs plastyczny jest przeznaczony dla uczniów ze szkół podstawowych zgłoszonych do programu Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni. Zostanie on przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych, dla klas I-III i dla klas IV-VIII. Młodsi uczniowie zajmą się tematem suszy, a starsi tematem powodzi. Dzieci będą musiały przedstawić pomysł na to, jak zapobiegać skutkom suszy lub wizję - co się stanie jeśli nie będziemy walczyć z suszami. Identyczne zadanie czeka młodzież, ale odnośnie powodzi. (Chcesz wziąć udział w konkursie? – zgłoś swoją szkołę do kolejnej edycji programu).
Celem konkursu jest podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat zagadnień związanych z suszą i powodziami, a także poznanie przyczyn, skutków i sposobów przeciwdziałania tym zjawiskom. Prace plastyczne mają zostać wykonane samodzielnie na kartce w formacie A4. Technika wykonania pracy jest dowolna (rysowanie, malowanie, wyklejanie itp. itd.). Oceniane będą kolejno: zgodność pracy z tematem, pomysłowość w podejściu do tematu, estetyka wykonania plastycznego.
W obydwu kategoriach wiekowych zostaną wybrane trzy pierwsze miejsca, za które przewidziane są nagrody, dyplomy oraz publikacja wizerunku zwycięzców. Możliwe są również wyróżnienia, które zostaną uhonorowane dyplomami. Najlepsi autorzy prac i ich zwycięskie dzieła znajdą się na naszej stronie internetowej, FB i w informacjach patronów medialnych programu (radio PIK i TVP Bydgoszcz).
Organizatorem konkursu jest PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Konkurs trwa od 01.02.2021 r. do 16.06.2021 r. Szczegółowe warunki konkursu znajdują się w pliku dołączonym do artykułu, a także zostały wysłane członkom programu Aktywni Błękitni.
Przypominamy, że wzięcie udziału w konkursie przez uczniów zgłoszonej do programu szkoły jest jednym z warunków przyznania certyfikatu Szkoły Przyjaznej Wodzie przez RZGW w Bydgoszczy.
Zapraszamy serdecznie i trzymamy kciuki.
Nagrodzona praca plastyczna organizowanego przez PGW Wody Polskie RZGW w Gdańsku konkursu pt. „Wiesz więcej o powodzi lepiej się chronisz”
Zapraszamy do obejrzenia w/w spektaklu: https://www.facebook.com/AktywniBlekitni/videos/224983985808892
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy zachęca dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, zainteresowanych realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych do udziału w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”.
Celem akcji jest edukacja dzieci, ale również ich rodziców i nauczycieli na temat zrównoważonego rozwoju w gospodarce wodnej. Szczególnie ważne są tutaj ochrona przeciwpowodziowa i zapobieganie skutkom suszy oraz bezpieczne i mądre korzystanie z zasobów wodnych.
- przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. W każdej szkole zostaną wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymają od nas wszystkie niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.). Będziemy z nimi w stałym kontakcie. Planowane jest również spotkanie informacyjne. Wybrane szkoły odwiedzimy osobiście przeprowadzając takie zajęcia.
- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną.
- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie.
- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
W ramach Aktywnych Błękitnych uczniowie wezmą udział w: zajęciach edukacyjnych na temat wody, pokazach Policji, Straży Pożarnej, WOPR, konkursie, akcji sprzątania rzek i jezior oraz zwiedzaniu obiektów hydrotechnicznych. Z powodu pandemii większość działań odbędzie się online. Udział jest bezpłatny. Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie".
Program będzie realizowany do 01.10.2021 r. Otrzymał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Kuratoriów Oświaty: w Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Patronat medialny objęli: TVP Bydgoszcz oraz Polskie Radio PIK.
Partnerzy Programu edukacyjnego:
- Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu
- Wojewódzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Materiały dla koordynatorów do pobrania:
- SPRAWA WODY – Kto ją nam kradnie? - spektakl edukacyjny dla szkół podstawowych;
- Spektakl edukacyjny: Nowa Hydrozagadka ( Spektakl rozpoczyna się od 5 minuty nagrania);
- Scenariusz lekcji - Jak sobie radzić z wielką wodą;
- Łąki kwietne. Same zalety! - materiał filmowy;
- Wody Polskie czytają dzieciom - "Bajka o nieposłusznej flądrze” i inne opowieści;
- Informacja: „Prawo i woda” - pdf,
- Młody Hydrolog: Gra/konkurs: http://www.mlodyhydrolog.pl/;
- Plan zapobiegania skutkom suszy – pdf;
- Melioracje wodne, broszura do pobrania: https://www.wody.gov.pl/images/Pliki_do_pobrania/Melioracje%20wodne_broszura.pdf;
- Link do filmu – STOP Suszy (z Łukaszem Nowickim);
- Ulotka informacyjna o rozwoju retencji;
- Melioracje wodne, broszura do pobrania: https://www.wody.gov.pl/images/Pliki_do_pobrania/Melioracje%20wodne_broszura.pdf;
- Powódź - a co to takiego?: https://stoppowodzi.pl/edukacja/