Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy rozpoczyna nabór do III edycji programu edukacyjnego Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie.

Dzięki niemu będziecie Państwo mieli okazję zwiedzić zabytkowe śluzy i inne obiekty hydrotechniczne Wód Polskich. Na co dzień są one niedostępne, ale dla prawdziwych Aktywnych Błękitnych staną otworem. W ofercie znajduje się między innymi śluza Okole o wysokości piętrzenia 7,5 metra! To właśnie tu był kręcony jeden z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies” (odcinek 15. „Wysoka fala”).

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/aktualnosci/1319-aktywni-blekitni-szkola-przyjazna-wodzie-edukacja-plenerowa

W ramach programu będzie można również wziąć udział w wodnym konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody. Z każdą edycją nasz repertuar nagród się poszerza, a ta będzie już trzecia.

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/aktualnosci/1310-konkurs-fotograficzny-uchwyc-wode-rozstrzygniety

Naszymi partnerami są Policja, Straż Pożarna i WOPR. Każda ze szkół będzie mogła umówić się, za naszym pośrednictwem, z dowolną służbą na arcyciekawe lekcje i pokazy! Ponadto organizujemy również akcje sprzątania wód i terenów nabrzeżnych. Aktywni Błękitni to także lekcje na temat wody przygotowane przez ekspertów i specjalne wydarzenia, jak np. spektakle teatralne online. To wszystko za darmo!

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/aktualnosci/1269-jakie-smieciowe-skarby-kryje-notec-podsumowanie-akcji-sprzatania

Spektrum naszych działań można zobaczyć klikając w linki.

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/nasze-dzialania/szkola-przyjazna-wodzie-aktywni-blekitni

nowa edycja zaproszenie 1

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy zaprasza dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do udziału w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”. Program jest przeznaczony dla zainteresowanych realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochronie przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznym korzystaniu z zasobów wodnych.

Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie". Regulamin zakłada zaledwie cztery aktywności:

- przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochronie środowiska, ochronie przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznym korzystaniu z zasobów wodnych. W każdej szkole zostaną wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymają od nas wszystkie niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.). Będziemy z nimi w stałym kontakcie. Planowane jest również spotkanie informacyjne. Wybrane szkoły odwiedzimy osobiście przeprowadzając takie zajęcia.

- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną.

- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie.

- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.

Nabór do III edycji Aktywnych Błękitnych potrwa do końca września. Początek III edycji: październik 2022r. Zakończenie: 09.06.2023r.

Zgłoszenia do Programu prosimy wysyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin można znaleźć pod tym artykułem. 

Patroni medialni: Gazeta Pomorska, Polskie Radio PiK, TVP Bydgoszcz.

Patroni honorowi: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Tymczasem "Gazeta Pomorska" i "Express Bydgoski" patronujący przedsięwzięciu piszą o nas w następujący sposób:

AktywniBłękitni2022