Wody to nie śmietnik – to hasło najnowszej kampanii społecznej Wód Polskich, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

Wody Polskie wspólnie z Fundacją Powiatu Mogileńskiego 11 czerwca 2021 zorganizowały akcję sprzątania brzegów jeziora Gopło w miejscowości Kościeszki (gm. Jeziora Wielkie, powiat mogileński). W sprzątaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu powiatowego, uczniowie SOSW w Strzelnie oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia.

SprzątanieGopła

Niestety z przykrością stwierdzamy, że dbałość o naszą przyrodę wymaga jeszcze wielkiej pracy wśród naszego społeczeństwa, a zebrane worki z zebranymi odpadami świadczą o naszej jakże ciągle małej kulturze.   

Jako administrator wód w naszym kraju na co dzień spotykamy się z problemem zaśmiecania i zanieczyszczania wód. Skala tych zjawisk jest bardzo duża, dlatego postanowiliśmy stworzyć kampanię WODY TO NIE ŚMIETNIK, aby uświadomić wszystkim mieszkańcom naszego kraju, że zaśmiecanie rzek, strumieni czy jezior szkodzi i środowisku przyrodniczemu, i nam samym. Wody powierzchniowe i podziemne, czyli właśnie: rzeki, jeziora, małe i duże zbiorniki wodne – są naszym wspólnym dobrem. Płynąca w nich woda jest nam niezbędna do życia – i musi to być woda czysta, nieskażona. Dlatego powinniśmy wszyscy, w sposób odpowiedzialny i zrównoważony chronić nasze zasoby wodne. Każdy może mieć w tym procesie swój wkład.

  1. Zachęcamy wszystkich do organizowania akcji sprzątania, do wykorzystania informacji z naszej strony internetowej, edukowania, informowania znajomych, bliskich – wszystkich – o tym, aby nie śmiecić, a także nie zanieczyszczać wody. Nie wszyscy mają świadomość, jak duże niesie to ze sobą zagrożenie.
  2. Zapraszamy do współpracy samorządy i organizacje społeczne – organizujmy wspólne akcje, wymieniajmy się pomysłami na to, w jaki sposób można ograniczyć zaśmiecanie okolic rzek i zbiorników wodnych. Naszym zdaniem najprostszym rozwiązaniem jest... zabranie tych śmieci ze sobą i umieszczenie ich np. w koszu i kontenerze, tam gdzie jest ich miejsce.
  3. Edukujmy dzieci i młodzież – a także mieszkańców małych i dużych miejscowości, aby nie wyrzucać śmieci gdziekolwiek, informujmy również przedsiębiorców – wywożenie śmieci w ustronne miejsca, zwłaszcza w pobliże rzek czy wylewanie nieczystości wprost do nich – stwarza zagrożenie skażenia wód.

Dla wszystkich, którzy chcą zorganizować akcje sprzątania lub dołączyć do grup działających na ich terenie, dla osób, które chcą się podzielić pomysłami i spostrzeżeniami, wreszcie dla tych, którzy chcą powiadomić regionalne ekipy Wód Polskich o lokalnych dzikich wysypiskach śmieci, uruchomiliśmy adres mailowy:

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeżeli ktoś z Was zobaczy sprawcę zaśmiecania lub zatruwania wody i złapie go na gorącym uczynku, powinien zadzwonić na: numer alarmowy 112

Więcej: https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1061-nasz-apel-wody-to-nie-smietnik-reaguj

Zapraszamy do obejrzenia filmu Rzeka pamięta, kto ją zatruwa, na naszym kanale Youtube:

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych:

Facebook, Instagram, LinkedIn

#WodyToNieŚmietnik   #SzanujWodę,  #RzekiBezŚmieci