Analizując stan jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych w całej Polsce, w projekcie dokumentu opracowanego przez Wody Polskie proponuje się szereg działań naprawczych, których celem jest poprawa stanu wód w naszym kraju: rzek, jezior, zbiorników wodnych, wód przejściowych, przybrzeżnych i podziemnych.
W ramach IIaPGW przygotowaliśmy broszurę zawierającą najważniejsze informacje dotyczące planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy w naszym kraju. To źródło wiedzy, w przystępny sposób opisujące na czym polega zrównoważone gospodarowanie wodami, co oznacza dobry stan wód oraz co zrobić by go osiągnąć.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją broszury:
Druga aktualizacja Planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy
Przypominamy, że od 14 kwietnia do 14 października 2021 roku trwają półroczne konsultacje dotyczące projektu II aktualizacji planów gospodarowania wodami (IIaPGW). Do tej pory odbyło się 12 spotkań online (z zaplanowanych 15), których gospodarzami były: Szczecin, Warszawa, Łódź, Kielce, Olsztyn, Gdańsk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kraków, Gliwice, Wrocław, zaś spotkania dotyczyły dziewięciu obszarów dorzeczy: Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły i Świeżej. Trzy spotkania: w Szczecinie, Gdańsku oraz Łodzi były spotkaniami łączonymi, które odnosiły się do projektów II aktualizacji planów gospodarowania wodami (IIaPGW) oraz aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP).
W związku z sytuacją epidemiczną wszystkie spotkania miały formułę on-line. Aby móc wziąć w nich aktywny udział, poprzez możliwość zadawania pytań na czacie, należało się wcześniej zarejestrować w przypisanym do danej lokalizacji terminie. Niemniej jednak każdy mógł oglądać przebieg poszczególnych spotkań poprzez transmisję na żywo na stronie https://www.apgw.gov.pl/.
Zaproszeni prelegenci przedstawili łącznie 78 prezentacji, które podsumowywały wynik analiz dotyczących stopnia przekształceń środowiska wodnego w naszym kraju, dominujących presji i wpływu działalności człowieka na ekosystemy związane z wodami oraz wskazywały zestawy działań naprawczych, jakie należy podjąć, aby przywrócić lub utrzymać dobry stan wód powierzchniowych i podziemnych w Polsce. Nie ma jednak jednej recepty dla całego kraju, stąd tak istotne było przyjrzenie się sytuacji gospodarki wodnej w poszczególnych regionach. W każdym ze spotkań aktywnie uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządowych, przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz osoby indywidualne. Uczestnicy poprzez czat zadali ekspertom 133 pytania dotyczące tematów związanych ze stanem wód i gospodarowaniem nimi, renaturyzacji, retencji, oczyszczania ścieków, ale też konkretnych działań naprawczych, wyzwań czy inwestycji, które były kluczowe dla poszczególnych regionów. Po każdym spotkaniu wyznaczeni eksperci udzielali odpowiedzi na zadane na czacie pytania.
Łącznie we wszystkich spotkaniach konsultacyjnych dotyczących IIaPGW, aktywnie wzięło udział ponad 1000 osób, a około 2,5 tysiąca oglądało spotkanie i uczestniczyło w nim średnio przez około 2 godziny. To jest bardzo dobry rezultat, który pokazuje, jak ważnym tematem dla społeczeństwa jest woda.
Działania naprawcze w liczbach
Spotkania konsultacyjne służą nie tylko identyfikacji problemów związanych z gospodarką wodną, ale też wskazaniu konkretnych działań naprawczych, które mają poprawić stan wód powierzchniowych i podziemnych, zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. Dla regionów, w których do tej pory odbyły się spotkania, przewidziano prawie 27 tysięcy działań naprawczych na kwotę około 30 mld złotych.
Przed każdym spotkaniem konsultacyjnym zorganizowano briefingi prasowe. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz poszczególnych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Efektem tych działań jest ponad 100 publikacji w mediach, które dotyczą poruszanych na spotkaniach zagadnień oraz tematyki związanej z wyzwaniami, przed którymi stoją poszczególne regiony.
Już na początku września odbędą się kolejne spotkania konsultacyjne w Bydgoszczy (02.09), Poznaniu (07.09) i Zielonej Górze (09.09). Od 12 sierpnia można rejestrować się na spotkanie w Bydgoszczy, od 19 sierpnia na spotkanie w Poznaniu, a od 20 sierpnia na spotkanie w Zielonej Górze. Zachęcamy do zabrania głosu w sprawie wody poprzez aktywne uczestnictwo w spotkaniach konsultacyjnych!
Przypominamy również, że do 14 października można składać uwagi i wnioski do projektów IIaPGW:
-
poprzez ankietę online na stronie www.apgw.gov.pl/pl/ankieta-apgw-II;
-
poprzez wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
-
pisemnie, w miejscu udostępnienia dokumentów planistycznych, w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie w Warszawie, ul. Żelazna 59A, 00-848 Warszawa;
-
pisemnie, przesyłając uwagi na adres Ministerstwa Infrastruktury, ul. Chałubińskiego 4/6,00-928 Warszawa;
-
ustnie, do protokołu, w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury, ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa, III piętro, Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.
Uwagi i wnioski do projektów IIaPGW będą rozpatrywane przez Ministra Infrastruktury.
Projekty planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy dostępne są TUTAJ.