Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy zakończył I edycję programu edukacyjnego Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie. 01.10.2021r. na platformie Teams odbyło się oficjalne zakończenie. Wzięli w nim udział nauczyciele, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i RZGW w Bydgoszczy. Szkoły, które zrealizowały założenia programu otrzymają certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie.

InkedPGW WP certyfikat LI

Certyfikat jest przyznawany na okres 2 lat. Potem szkoła może ubiegać się o odnowienie certyfikatu lub kontynuować program co roku. Certyfikat to dokument, który wystawia Regionalny Zarząd Gospodarki w Bydgoszczy. Prowadzi też ich ewidencję. 

Aby otrzymać certyfikat należy wypełnić 4 obowiązkowe założenia programu:

  • przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych
  • w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną
  • szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie
  • po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych

W programie, który trwał od 27.01.21r. do 01.10.2021, wzięło udział 17 szkół z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego (obszar działania RZGW w Bydgoszczy). Do programu przystąpiło blisko 2 tysiące uczniów, którzy brali udział w zajęciach edukacyjnych, pokazach oraz szkoleniach ratownictwa wodnego. W szkołach odbyły się dziesiątki lekcji o wodzie, spotkań ze służbami mundurowymi, akcji sprzątania. 

Program jest przeznaczony dla zainteresowanych realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. Podczas terenowych zajęć edukacyjnych możliwe będzie zwiedzanie infrastruktury hydrotechnicznej, takiej jak zbiorniki retencyjne, czy zabytkowe śluzy. Udział  jest bezpłatny. W razie przedłużającej się pandemii część działań zostanie zrealizowanych on-line.
Program otrzymał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Kuratoriów Oświaty: w Bydgoszczy, Poznaniu i Gdańsku. Patronat medialny objęły: TVP Bydgoszcz oraz Polskie Radio PIK. W zbliżającej się edycji partnerzy się nie zmienią. Patronami będą natomiast: Minister Infrastruktury, Minister Edukacji i Nauki, Minister Klimatu i Środowiska oraz Kurator Oświaty w Bydgoszczy i Gdańsku. Patronat medialny objęła: Gazeta Pomorska oraz Polskie Radio PIK. 
Dziękujemy wszystkim z całego serca za zaufanie i współpracę. Ze względów pandemicznych był to trudny rok. Tym większy szacunek dla wszystkich, którzy doprowadzili ten program do końca. 
Zakończenie I edycji jest początkiem kolejnej. Rozpoczynamy nabór do II edycji Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie. Nabór do II edycji Aktywnych Błękitnych potrwa do 31.10.2021r. Zaproszenia, razem z kartą zgłoszenia, zostaną rozesłane mailem. Można je również znaleźć na stronie internetowej RZGW w Bydgoszczy, w zakładce Aktywni Błękitni. Początek II edycji: 03.11.2021r. Zakończenie: 10.06.2022r. Karta zgłoszenia znajduje się również w tym artykule. Należy je wysłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Edyta Rynkiewicz i Damian Klich z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW w Bydgoszczy podczas oficjalnego zakończenia I edycji Aktywnych Błękitnych
Załączniki:
PlikOpisRozmiarUtworzonoOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (Regulamin Aktywni Błękitni.docx)Regulamin Aktywni Błękitni.docx 61 kB2021-10-01 10:192021-10-01 10:19
Pobierz plik (Karta zgłoszenia.docx)Karta zgłoszenia.docx 52 kB2021-10-01 10:192021-10-01 10:19