Idea „przywrócenia Noteci miastom i gminom oraz ich społeczeństwom” przyświeca Wodom Polskim od początku istnienia naszej instytucji. W dyskusji o Noteci administrowanej przez nasz Zarząd - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy – Grzegorz Smytry skupił się na sprawach inwestycyjnych (remont śluzy nr 8 – Nakło Wschód, remont nabrzeża w Nakle nad Notecią) i utrzymaniowych (zakupie kombajnu koszącego pomagającego w utrzymaniu drożności rzeki).
fot. Archiwum Biuro ZMiGN
Jak stwierdził: "Mając za partnera tak prężnie działający Związek, jest nam dużo łatwiej wypełniać swoje zadania, ponieważ jesteście Państwo inspiratorami naszych działań, sygnalizując nam niezbędne potrzeby. Chcemy tę współpracę kontynuować i ułatwiać wykorzystanie możliwości naszej rzeki, zwłaszcza w kontekście turystycznym".
fot. Archiwum Biuro ZMiGN
Przypomnijmy:
Noteć to jedyne połączenie śródlądowe pomiędzy Wisłą i Odrą, stanowiące część ważnego szlaku wodnego dla całej Europy, jakim jest Międzynarodowa Droga Wodna E70. Polski odcinek MDW E70 obejmuje: Odrę, Wartę, , Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę, Nogat, Szkarpawę, Elbląg, Zalew Wiślany.
Stowarzyszenie "Związek Miast i Gmin Nadnoteckich," które działa na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko - pomorskiego, prowadzi od ponad 20 lat działania w formule sieciowej współpracy samorządowej, które przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu nadnoteckiego i ożywienia całego Noteckiego Szlaku Wodnego. Dzięki dotychczasowemu działaniu i pozyskaniu przez samorządy nadnoteckie dofinansowania zewnętrznego ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych oraz funduszy krajowych zrealizowanych zostało kilka znaczących inwestycji. Zagospodarowane nabrzeża Noteci służą nie tylko turystom - wodniakom, ale przede wszystkim mieszkańcom miast, gmin i powiatów nadnoteckich. Przywrócenie żeglowności rzeki dla ruchu turystycznego, ale także żeglugi towarowej, stanowi podstawę rozwoju obszarów nadrzecznych. Stąd potrzeba dalszego działania Związku i przywrócenia na całym odcinku noteckim parametrów klasy żeglowności II. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju wszystkich samorządów nadnoteckich, zrzeszonych w Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. www.rzekanotec.pl
fot. Archiwum Biuro ZMiGN