Konkurs fotograficzny pod nazwą „Uchwyć wodę” został zorganizowany przez RZGW w Bydgoszczy w ramach programu Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni. Łącznie otrzymaliśmy 98 fotografii z 12 szkół!

Konkurs odbywał się między 24.01.2022 r. a 31.05.2022 r. Rywalizacja między uczniami biorącymi udział w programie toczyła się w dwóch kategoriach, klasy 1-3 i 4-8.

Młodsi zajęli się tematem: „Uchwyć wodę tam, gdzie Cię zachwyci”. W tej kategorii wiekowej dzieci miały dużą dowolność. Woda miała być tematem dominującym na zdjęciu. Otrzymaliśmy piękne fotografie stawów, jezior, rzek, kanałów i morza. Był też lód, deszcz czy rosa w zbliżeniu.

Natomiast temat dla starszych klas brzmiał: „Uchwyć na zdjęciu jak chwytać wodę”. Było to trudniejsze zadanie, gdyż uczniowie w ciekawy sposób mieli przedstawić na zdjęciu, w jaki sposób możemy zatrzymać wodę w przyrodzie (retencja). Albo jak przyroda potrafi ją magazynować.

Oceniane były pomysłowość w podejściu do tematu oraz estetyka zdjęcia.

Celem konkursu było podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat zagadnień związanych z wodą. Jej znaczenia, wagi, ulotności. Uwrażliwienie na piękno wody.

Wybór był naprawdę trudny. Wiele prac stało na tak wysokim poziomie, że mogłyby z powodzeniem trafić na wystawę. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Dziękujemy również nauczycielom i rodzicom za przesyłanie do nas prac swoich podopiecznych.

Oto lista zwycięzców oraz wyróżnionych:

Kategoria 1-3. „Uchwyć wodę tam, gdzie Cię zachwyci”

  1. Franciszek Meller, klasa 2, SP 65 w Bydgoszczy; Martyna Jackowska, klasa 3, SP 2 w Trzciance.
  2. Natalia Daroszewska, klasa 2, SP 65 w Bydgoszczy.
  3. Antoni Kaszuba, klasa 3, SP im. Św. Wojciecha w Bydgoszczy (katolik); Wiktor Włodarski, klasa 3, SP 2 w Gniewkowie.

Wyróżnienie: Paulina Sieracka, klasa 2, SP 65 w Bydgoszczy.

Kategoria 4-8. „Uchwyć na zdjęciu, jak chwytać wodę”.

  1. Julia Jasinska, klasa 5, SP 43 w Bydgoszczy.
  2. Jakub Marach, klasa 5, SP 65 w Bydgoszczy; Mikołaj Pomarański, klasa 5, SP 65 w Bydgoszczy.
  3. Wiktoria Góral, MOW Czaplinek.

Wyróżnienie: Mateusz Wesołowski klasa 7, SP 65 w Bydgoszczy, Maksymilian Szudrowicz, klasa 8, SP w Przyłękach, Norbert Lutsenko, klasa 8, SP w Przyłękach, Julia Fabiszewska, SP 58 w Bydgoszczy, Dominik Mazurkiewicz, klasa 4, SP 47 w Bydgoszczy.

Nagrody zostaną wysłane jeszcze w tym tygodniu. Wzięcie udziału w konkursie przez uczniów zgłoszonej do programu szkoły jest jednym z warunków przyznania certyfikatu Szkoły Przyjaznej Wodzie przez RZGW w Bydgoszczy. To odbędzie się 10 czerwca o godzinie 10-tej.