Węzły 18


Bydgoskie Wody Polskie wsparły merytorycznie projekt realizowany przez Młyny Rothera. Nasi eksperci wzięli udział w pracach, których efekty można już podziwiać w gościnnych progach XIX-wiecznych Młynów znajdujących się w samym centrum Bydgoszczy.

Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego wszak Bydgoszcz nierozerwalnie związana jest z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą.

Węzły 14

Wystawa o mieszkańcach Bydgoszczy i samym wodnym mieście usytuowana jest na dwóch piętrach spichrza zbożowego. Uwagę przykuwa potężne koło młyńskie, z którego rozlegają się dźwięki ówczesnej maszyny. Zgłębiając historię miasta natrafimy także na historię Kanału Bydgoskiego. Wsparcie, jakiego udzieliliśmy można podziwiać na drugim piętrze wystawy. Znajdziemy tutaj niemalże wszystko co jest związane z wodą.Wystawę można podziwiać nie tylko poprzez oglądanie eksponatów oraz czytanie informacji zawartych np. o śladzie wodnym, o oszczędzaniu wody, powodziach, suszy. Oglądając, słuchając każdy z odwiedzających może wejść interaktywnie w pokazany świat wodny. To tutaj ugruntujemy w sobie i przekonamy się, dlaczego w naszym życiu tak ważna jest woda, skąd bierze się w kranie, co robić, by ją oszczędzać i jej nie marnować. Tego wszystkiego doświadczymy w zaaranżowanym mieszkaniu, w którym dzieci mogą dotykać, przekręcać, odkręcać, otwierać poszczególne elementy i okienka, za którymi ukryte są krótkie stwierdzenia np. „Dlaczego warto oszczędzać wodę?, „Co robić, czego nie robić, jak uświadamiać potrzebę oszczędzania”.  Nasz wkład w wystawę oprócz wiedzy i uwzględnionych wskazówek, to przede wszystkim udostępnione filmy edukacyjne:


„STOP SUSZY!” – https://www.youtube.com/watch?v=8D5f12dfbZQ&ab_channel=WodyPolskie


„Wody to nie śmietnik!” – https://www.youtube.com/watch?v=2H-uSqCSjnU&ab_channel=WodyPolskie


„Bądźmy odpowiedzialni!” - https://www.youtube.com/watch?v=JEyegvhq0RA&t=3s&ab_channel=WodyPolskieZ kolei zakładając gogle VR zatapiamy się w nieznaną krainę środowiska naturalnego nad brzegiem Brdy. Kiedy poczujemy znużenie i zmęczenie ukoi nas wygodny fotel i film znad Brdy połączony z zapachem świeżo skoszonej trawy. Na koniec warto wybrać się na kajak i popłynąć do np. Bryujścia, oczywiście wirtualnie.

Węzły 12

Dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym projekcie.