Uczniowie szkół podstawowych biorących udział w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni tuż przed rozpoczęciem wakacji – 14 czerwca 2023 r. mieli okazję odwiedzić Śluzę Okole, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz poznać zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i terenach przywodnych. W przedsięwzięciu wzięło udział ok. 100 młodych adeptów „wodnej przygody”.

 

 

Partnerem projektu jest m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, która od trzech lat współpracuje z Wodami Polskimi. Wspólnie promujemy proekologiczne zachowania i budujemy poprawne nawyki bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych wśród dzieci i młodzieży oraz propagujemy bezpieczną rekreację nad wodą. W tym roku do realizacji zadań ponownie zaprosiliśmy Muzeum Kanału Bydgoskiego i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Inspekcję Pracy w Bydgoszczy. Nieocenioną pomoc w zajęcia plenerowe włożyła także Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu, Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy. Opowieści Panów Strażaków i Policjantów o ich trudnej pracy wzbudziły zarówno zachwyt, jak i ciekawość młodych osób.

Niecodzienną edukację podzieliliśmy na dwie bazy profilaktyczne. Pierwsza z nich zlokalizowana była na Śluzie Okole (Śluza nr 3). Jako gospodarze -  bydgoskie Wody Polskie – przeprowadziliśmy edukację na temat wody, suszy, powodzi. Nie zabrakło pogadanek, konkursów wodnych, rebusów. Piękny, edukacyjny czas i opowieści Pana Kierownika Nadzoru Wodnego w Bydgoszczy o Kanale Bydgoskim i naszych śluzach przykuły uwagę niejednego ucznia. Atrakcją tego miejsca było wodowanie łodzi strażackiej. Dzieci doświadczyły i zobaczyły na czym polega śluzowanie, zaś przedstawiciele bydgoskiego Sanepidu wytłumaczyli zainteresowanym zasady bezpiecznej kąpieli oraz przeprowadzili edukację na temat bezpieczeństwa związanego z kąpielą, promocją wody, higieną oraz profilaktyką uzależnień.

 

 

W Muzeum Kanału Bydgoskiego z wykorzystaniem makiet i rekwizytów dzieci zostały zapoznane z historią budowy Kanału Bydgoskiego. Omówiono funkcjonowanie żeglugi śródlądowej, prezentowano jednostki pływające wykorzystywane w różnym przedziale funkcjonowania kanału jako alternatywnej drogi transportu.

Tego rodzaju edukacja w terenie nie odbyłaby się gdyby nie zaangażowanie funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego, WSSE w Bydgoszczy oraz wolontariuszy z III LO w Bydgoszczy. Wszystkim poczynaniom przyglądał się wyjątkowy policjant – maskotka POLFIN.

 

W imieniu Wód Polskich wszystkim serdecznie dziękujemy.