Dzisiaj (13 maja 2019 r.), powodzeniem zakończyły się techniczne próby otwarcia śluzy nr 3 Okole drogi wodnej Wisła – Odra, elementu międzynarodowej drogi wodnej E-70. Poprzedziła ona włączenie tego zabytkowego obiektu hydrotechnicznego do eksploatacji w III kwartale bieżącego roku.

Dzięki tym próbom armatorzy, którzy wcześniej zgłosili chęć przeprawy przez śluzę swoich jednostek pływających mogli bez przeszkód pokonać śluzę i wyruszyć w podróż.

Oficjalne otwarcie śluzy i udostępnienie jej dla ruchu turystycznego planowane jest w III kwartale bieżącego roku. Dzisiejsza udana  próba techniczna potwierdza, że prace są realizowane zgodnie z harmonogramem. Kolejne terminy prób technicznych będą wskazywane na bieżąco w uzgodnieniu z Koordynatorami budowy i Wykonawcą.

Śluza Okole to największa śluza w Bydgoszczy. Oddana do użytku w 1915 r. Ma za zadanie niwelować ponad 15-metrową różnicę poziomów wody na kanale Bydgoskim. Podnosi jednostki o ok. 7,50 m w niecałe 30 minut. Charakterystyczne dla niej są dwa zbiorniki oszczędnościowe, które zmniejszają ilość wody potrzebnej do śluzowania. Ich opróżnianie i napełnianie można obserwować w trakcie śluzowania.

 Jantar10
Fot. Jednostka pływająca "Jantar" w komorze śluzy

JantarOKOLE

20

katamaran
Fot. Jednostki oczekujące na przejście przez śluzę Okole 

40
Fot. Próby techniczne zakończone sukcesem

www
Fot. Śluza Okole - próby techniczne 

Edyta Rynkiewicz
Rzecznik Prasowy RZGW w Bydgoszczy