Utrzymanie wód i urządzeń wodnych w dobrym stanie jest konieczne, aby ograniczać zagrożenia podtopień, powodzi i suszy. Zgodnie z ustawą Prawo wodne, ten obowiązek spoczywa na właścicielu wód. W przypadku śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych są to Wody Polskie.

Działania utrzymaniowe głównego podmiotu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w naszym kraju polegają m.in. na zachowaniu odpowiedniego stanu dna i brzegów rzek, ale także na konserwacji i remoncie istniejących budowli regulacyjnych. Mają one na celu zapewnienie ochrony przed powodzią i usuwanie jej skutków oraz umożliwienie swobodnego spływu lodu i przeciwdziałanie powstawaniu negatywnych zjawisk lodowych. Służą też zapewnieniu odpowiedniego poziomu zwierciadła wody, które umożliwia funkcjonowanie infrastruktury zależnej od jej stanu oraz prawidłowe działanie urządzeń wodnych. Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego i funkcjonalnego tych urządzeń oraz zapewnienie warunków eksploatacyjnych na śródlądowych drogach wodnych. Od wskazanych działań zależy wiele aspektów gospodarki wodnej, a utrzymanie wód powinno być wykonywane w sposób zrównoważony, zarówno pod kątem zachowania równowagi pomiędzy potrzebami człowieka, a stanem ekosystemów rzecznych, jak i walorów przyrodniczych krajobrazu.

Na odcinkach istotnych z punktu widzenia osłony przeciwpowodziowej prace utrzymaniowe muszą być prowadzone systematycznie, w wymaganym zakresie.

Mając na względzie konieczność podejmowania działań utrzymaniowo prewencyjnych, których celem jest zabezpieczenie ludzi i mienia przed skutkami powodzi, jak i suszy, a także dających możliwości właściwego korzystania z zasobów wodnych, niezbędne jest:

  • wykaszanie traw i zakrzaczeń, usuwanie niektórych drzew, wykonywanie prac ziemnych,
  • utrzymanie i naprawa wałów przeciwpowodziowych i międzywala oraz urządzeń funkcjonalnie z nimi związanych,
  • wykonywanie przeglądów i konserwacji obiektów piętrzących.

Wody Polskie stale analizują konieczność prowadzenia prac utrzymaniowych na rzekach, potokach i rowach melioracyjnych. To nowe podejście do obowiązku utrzymania wód. Dla zrównoważonego prowadzenia prac utrzymaniowych uwzględniane są warunki pogodowe i hydrologiczne tak, żeby nie doprowadzić do dodatkowego, niepotrzebnego wysuszania koryt rzek.

 

Nadzory Wodne i Zarządy Zlewni w bydgoskich Wodach Polskich na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną regionu wodnego Noteci. W uzasadnionych przypadkach podczas suszy koryto wody brzegowej nie jest wykaszane w celu przeciwdziałania skutkom suszy. Porządkowane są jedynie wyższe jego partie koryta rzeki. Tymczasem Nadzór Wodny w Nakle prowadzi koszenie z roślinności koryta rzeki Dolnej Skanalizowanej Noteci (SW Gromadno) w celu ułatwienia swobodnego odpływu wody. Z początkiem lipca 2020 r. podobne prace zostaną również wykonane przez Nadzór Wodny w Chodzieży.

 

Działania utrzymaniowe poza pracami w korytach rzek, związane są także z remontami budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych na nich zlokalizowanych. Priorytet wśród nich ma prawidłowe utrzymanie wrót przeciwpowodziowych, stacji pomp i budowli hydrotechnicznych.

 

Wody Polskie również dążą do harmonijnego rozwoju środowiska naturalnego. Wciąż jednak można spotkać się z przekonaniem, że każda ingerencja człowieka w krajobraz naturalny jest szkodliwa i niepotrzebna. Podkreślamy, że wszystkie prace utrzymaniowe wykonywane przez Wody Polskie są prowadzone zgodnie z przepisami i normami dotyczącymi ochrony środowiska, nie naruszają celów środowiskowych i służą utrzymaniu dobrego stanu wód.