Susza rolnicza jest obecnie bardzo dużym wyzwaniem dla Polski. Przeciwdziałanie skutkom suszy rolniczej obliguje nas do gospodarowania zasobami wód w sposób zrównoważony i kompleksowy. Kluczową misją Wód Polskich jest ochrona przed powodzią i suszą. Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych pozwoli "odczarować" wieloletnie powielanie mitu o odwadniającej funkcji obiektów melioracyjnych. Program zakłada odtworzenie urządzeń piętrzących na ciekach i kanałach zarządzanych przez Wody Polskie oraz przywraca zdolność nawodnieniową obiektów melioracyjnych przy wykorzystaniu retencji korytowej.
Retencja korytowa to działanie poprawiające bilans wodny danego terenu. Polega na zatrzymaniu wody w ciekach wodnych, kanałach i rowach melioracyjnych. Dzięki budowie i odbudowie urządzeń piętrzących spowalnia się spływ wód, zwiększając retencję w korycie rzecznym. Następuje wzrost poziomu wód gruntowych, poprawa mikroklimatu i bioróżnorodności przy zachowaniu przepływów środowiskowych w okresach niżówkowych w ciekach. Retencję korytową możemy wspierać dzięki budowie i odbudowie urządzeń hydrotechnicznych, wspomagających gromadzenie wody.
Rys. 1-2. Retencja korytowa w zlewni rolniczej pokazana na rzece o znacznym przepływie. Urządzenie piętrzące - jaz, retencjonuje wodę w korycie na odcinku połączonym z systemem rowów, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie wód do systemu rowów, zatrzymanie ich dzięki mniejszym obiektom piętrzącym na czas niżówek oraz bezpieczne odprowadzenie wód w czasie opadów.
Przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie retencji w istniejących zbiornikach wodnych, jeziorach i rzekach, polegające między innymi na budowie urządzeń ograniczających odpływ wód, są priorytetem dla Wód Polskich. Prowadzone przez PGW WP RZGW w Bydgoszczy działania na obszarach wykorzystywanych rolniczo, mają na celu zahamowanie odpływu wód ze zlewni cząstkowych, tj., jak najdłuższe utrzymanie wody w miejscach, gdzie występują jej zasoby, a także jej dystrybucję w okresach niedoborów. Czynności te polegają między innymi na budowie urządzeń piętrzących na odpływach ze zbiorników wodnych i jezior - retencja zbiornikowa oraz na ciekach - retencja korytowa. Zlokalizowany na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego uchodzący do rzeki Bukówka w okolicy wsi Biernatowo, a biorący swój początek we wsi Siedlisko, administrowany przez PGW WP Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy - Kanał Małgosia jest naturalnym, uregulowanym ciekiem o szczególnym znaczeniu dla rolnictwa.
Jednym z takich działań są prace związane z pierwszym etapem odbudowy koryta Kanału Małgosia wraz z budowlami towarzyszącymi (od km 0+000 do km 5+327) z zachowaniem istniejącego, pierwotnego charakteru pozwoli na zmagazynowanie 7 tys. m3 wody oraz wpłynie pozytywnie na ekosystem obszarów położonych wzdłuż niego, a racjonalne i kompleksowe wykorzystanie odbudowanych budowli wodnych uporządkuje zaniedbaną do tej pory gospodarkę wodną.
Zakres prac obejmuje przede wszystkim całkowitą rozbiórkę przepustu zlokalizowanego w km 1+996, rozbiórkę i budowę w tym samym miejscu nowych jedenastu przepustów (w tym 4 przepustów z piętrzeniem), rozbiórkę i budowę nowych zastawek, budowę przepędu dla bydła, odbudowę koryta cieku, ubezpieczenie brzegów, odmulenie wylotów rowów bocznych i ubezpieczenie ich kiszką faszynową.
Wartość robót: brutto 2 577 126,16 zł. Zadanie jest realizowane w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych.
Przypomnijmy: https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1255-woda-dla-rolnictwa
Fot. Wody Polskie - Kanał Małgosia
Fot. Wody Polskie - Kanał Małgosia
Edyta Rynkiewicz
Rzecznik prasowy Wód Polskich w Bydgoszczy