Kanał Bydgoski to najstarszy działający kanał wodny w naszym kraju. Jego budowę ukończono jeszcze w czasach pruskich, dokładnie w 1774 roku (rozpoczęto rok wcześniej). Kanał Bydgoski ma długość 26,77 km, łączy Bydgoszcz z Nakłem, scala dorzecza Wisły i Odry (poprzez ich dopływy).

Zarówno spacer dla miłośników przyrody, hydrologii, jak i historii. Okazuje się, że nie tylko.

Otóż 29 maja 2021 r. nad pięknym kanałem odbędzie się impreza, której patronują Wody Polskie. To dla nas wielki zaszczyt bowiem wspieramy Waleczne Dzieciaki. Przedsięwzięcie pn. „Waleczne Dzieciaki – Kanał Bydgoski – Bieg z przeszkodami dla dzieci” skierowane do wszystkich dzieci ceniących ruch, bieg z przeszkodami i dobrą zabawę.

Dla wszystkich garść informacji przypominających Kanał Bydgoski:

  • Systematycznie remontowany i modernizowany. Jego rola w spławianiu drewna z Rosji i Królestwa Kongresowego do Cesarstwa Niemieckiego była ogromna. Rozwijał się na nim handel i przemysł – drzewny, maszynowy, meblarski. Tworzące się w jego sąsiedztwie restauracje i miejsca rozrywki w latach 40. XIX wieku wpłynęły na rozwój i rozkwit życia towarzyskiego w obrębie terenów podmiejskich, jak i w samej Bydgoszczy.
  • Poza rezerwatami przyrody znajdującymi się na obszarach chronionych programem Natura 2000, natkniemy się tu także na zabytki hydrotechniczne – jazy, śluzy, mosty, wodowskazy. Planty nad Kanałem Bydgoskim kuszą trzema zabytkowymi śluzami („Wrocławska”, „Czarna Droga”, „Bronikowskiego”), licznymi pomnikami przyrody, ścieżkami rowerowymi, placami zabaw.

  • Czyż kujawsko-pomorski kanał nie urzeka? Jeśli ktoś czuje niedosyt, niechaj nie narzeka, lecz odwiedzi Muzeum Kanału Bydgoskiego! Jego misją jest „ocalanie od zapomnienia”, promowanie Bydgoskiego Węzła Wodnego, a nade wszystko, umacnianie wizerunku wodnej Bydgoszczy.

Natomiast Kanał Bydgoski administrowany przez tutejszy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy to: 

- śródlądowy szlak wodny, stanowiący część połączenia wodnego Wisła – Odra o długości 24,1 km (od km 14,8 do 38,9), zaliczony do II klasy drogi wodnej.

- posiada 6 zabytkowych śluz żeglugowych (Okole, Czyżkówko, Prądy, Osowa Góra, Józefinki, Nakło Wschód).

- jest dwustopniowy, jego szczytowe stanowisko zasilane wodami Kanału Górnonoteckiego zawiera się pomiędzy śluzami Osowa Góra i Józefinki.

- jego trasa wiedzie przez wschodnią część szerokiej pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej, Kotlinę Toruńską. To płaska dolina z terasowymi wydmami na brzegu lewym. Jest to kanał sztuczny łączący dwa systemy wodne: rz. Brdy (dorzecze Wisły) i Noteci (dorzecze Odry).

- w roku 2005 wpisany do rejestru zabytków. Odcinki nasypowe kanału wykonano w postaci obustronnych grobli gliniastych z ubezpieczeniem skarp opaską faszynową. Brzegi kanału przebiegające w wykopie ubezpieczone są płytą potulicką, ścianką palisadową drewnianą i narzutem kamiennym.

PlakatWaleczneDzieci

Edyta Rynkiewicz
Rzecznik prasowy RZGW w Bydgoszczy