Bydgoskie Wody Polskie chętnie wspierają i pomagają w realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć medialnych. Jest to niebywała okazja do przedstawienia szerokiej publiczności wielowiekowych obiektów hydrotechnicznych, nierzadko zabytkowych i cenionych przez media ogólnopolskie, regionalne i lokalne.

Przełom letnio-jesienny obfitował w następujące produkcje:   

  1. Z okazji powrotu Bydgoszczy do Polski (Jubileusz 100-lecia) – organizatorzy 6. Edycji Vintage Photo Festival (Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej zrodzonego z pasji do fotografii) na wdzięczną bohaterkę swoich fotografii analogowych oraz spotu (2021 Vintage Photo Festival Camera Obscura) wybrali śluzę Okole. Clou festiwalu stanowi zbiór fotografii oraz krótki materiał filmowy ukazujący bydgoską, jakże zacną, zabytkową śluzę w barwach, i w charakterze vintage.

Link do strony: https://www.vintagephotofestival.com/media/wideo

  1. Podróże po Wielkopolsce – śluza Krostkowo - "Podróże po Wielkopolsce" - to cykl, w którym dziennikarze TVP3 Poznań opowiadają o pomysłach na weekendowe wyjazdy z rodziną lub znajomymi do ciekawych przyrodniczo i historycznie zakątków Wielkopolski. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż bohaterką kolejnego, letniego odcinka została przepiękna, zabytkowa śluza - Krostkowo. W rolę prowadzącego i opowiadającego historię m.in. wspomnianej śluzy wciela się red. Piotr Robakowski.

Link do strony: https://poznan.tvp.pl/55550132/26082021-szamocin (śluza Krostkowo od minuty: 7:18)

  1. Kilkanaście ujęć potrzebnych do materiału filmowego dotyczącego serialu „Czterej Pancerni i pies” zrealizowała Telewizja Polska „Program ALARM!” Tak, tak. Program lekki i przyjemny, bo opowiadający o najbardziej spektakularnym bydgoskim epizodzie związanym ze słynną sceną wysadzenia wrót śluzy nr 3 (OKOLE) przez Gustlika. Oczywiście, w rzeczywistości śluza nie została uszkodzona. Zniszczona została jedynie drewniana atrapa.

Link do strony: Alarm

  1. Realizacja nagrania (wywiadów oraz zdjęć) dotyczącego Kanału Bydgoskiego. Program o tym zabytku hydrotechniki przygotowała Telewizja Toruń na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Nasi pracownicy skupili się tutaj na wyjaśnieniu technicznych aspektów kanału, wskazaniu ilości śluz, budowy nowej części kanału. Bohaterką reportażu była śluza Okole, na przykładzie której pokazano sposób śluzowania oraz wyjaśniono cały ten proces. 

Link do strony: https://www.youtube.com/watch?v=HFvj47gmeBo

 

 

Edyta Rynkiewicz
Rzecznik prasowy Wód Polskich w Bydgoszczy