Niezmiennie bydgoskie Wody Polskie włączają się w promowanie, rozpowszechnianie i wspieranie merytoryczne proekologicznych działań wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 18 maja 2022 roku skorzystaliśmy z zaproszenia bydgoskiego Zespołu Szkół Budowlanych i wzięliśmy udział w Webinarium pt. „Zielono-niebieska infrastruktura miasta” w ramach realizacji Bydgoskich Grantów Ekologicznych.


Czynny udział w spotkaniu wzięło ponad 300 uczniów ze szkół podstawowych (klasy7-8) oraz ponadpodstawowych regionu bydgoskiego. Połączyliśmy naszą wiedzę, doświadczenie oraz zapał młodych ludzi. Omówiliśmy kluczowe problemy oraz wyzwania w zakresie gospodarki wodnej na terenie regionu wodnego Noteci.  Dodatkowo rzecznik bydgoskich Wód Polskich – Edyta Rynkiewicz – w prezentacji pt. „Kwietne łąki elementem małej retencji” przekonywała zebranych, dlaczego warto zamieniać trawniki w kwietne łąki, a na przykładzie naszego gospodarstwa wskazała, w jaki sposób MY wspieramy i realizujemy projekt ŁĄKI KWIETNE. Opowiedziała także o tym, co to takiego mała retencja. Nie zabrakło także wytycznych, w jaki sposób zasiać, a następnie dbać o łąkę kwietną oraz dlaczego właśnie taka łąka jest lepsza niż trawnik.

Podczas naszych prezentacji duży nacisk kładziemy na zjawisko SUSZY. To słowo dzieci i młodzież znają doskonale. Jednak naszym zadaniem nie jest straszenie, a jedynie uświadamianie, że każdy z nas może i powinien oszczędzać wodę.

 

Wystarczą dobre chęci. Bowiem, jak mawiał Antoine de Saint-Exupéry w „Ziemi, planecie ludzi” - ”Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu. Nie można ciebie opisać. Pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…). Jesteś największym bogactwem, jakie istnieje na ziemi.”

 Prezentacja18.05

 

Łąki kwietne to same zalety!