Tym razem pracownicy bydgoskich Wód Polskich wraz z samorządem Powiatu Mogileńskiego, Fundacją Powiatu Mogileńskiego, Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia, Nadleśnictwem Miradz, młodzieżą z MOW w Bielicy kolejny raz wysprzątali brzeg Jeziora Gopło w miejscowości Kościeszki (nieopodal Kruszwicy). Niestety, pomimo apeli i próśb ciągle jest co zbierać. Wśród śmieciowych znalezisk znalazły się ogromne ilości plastikowych butelek, niezliczone ilości puszek, mnóstwo haczyków i żyłek, siatki na ryby, spławiki i stare wędki, które pozostawili po sobie beztroscy wędkarze, odzież, worki po nawozach sztucznych, mnóstwo kłusowniczych sprzętów m.in. więcierz (pułapka używana do łowienia ryb). Łącznie zebrano 30 dużych worków śmieci.
Rzeczy niepotrzebne człowiekowi, ale czy potrzebne środowiskowi naturalnemu? Po raz kolejny, łącząc siły udowadniamy, jak wiele można uczynić dobrego na rzecz środowiska naturalnego, a tym samym dla kolejnych pokoleń.

 

 

Niestety statystyki są nadal niekorzystne i pokazują, że zaśmiecanie dolin rzecznych, zbiorników, jezior, potoków czy kanałów burzy naturalny krajobraz i wpływa negatywnie nie tylko na przyrodę, ale również na nasze zdrowie. Odpady są często źródłem bakterii, szkodliwych substancji, metali ciężkich, chemikaliów, czy mikroplastiku, które przenikają do wody i gleby i zanieczyszczają ją. Ponadto wyrzucane przedmioty mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla małych i średnich zwierząt, a także powodować zatory i w konsekwencji podtopienia. Pamiętajmy, żeby zawsze dbać o porządek oraz segregować i wyrzucać śmieci w miejscach do tego przeznaczonych. 

Reagujmy też, gdy widzimy że ktoś zanieczyszcza środowisko! 

 

 

Zgłoszeń należy dokonywać pod numerem alarmowym 112, podając dokładną lokalizację zdarzenia i krótki opis. Ułatwia to reakcję i powiadomienie odpowiednich służb terenowych, które niezwłocznie dotrą na miejsce i podejmą stosowne działania. Niezbędna jest też edukacja, dlatego uświadamiajmy naszych bliskich, znajomych, czy sąsiadów, jak trzeba właściwie zachowywać się nad wodą.

Dbanie o czystość i porządek środowiska wodnego powinno być priorytetem dla całego społeczeństwa. Woda to życie dlatego zachowajmy czystą wodę dla nas i dla przyszłych pokoleń!

Zapraszamy do obejrzenia filmu Rzeka pamięta, kto ją zatruwa, na naszym kanale Youtube:

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych:

Facebook, Instagram, LinkedIn

#WodyToNieŚmietnik   #SzanujWodę,  #RzekiBezŚmieci