Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy przeprowadził ostatnie zarybianie obwodów rybackich w roku 2022.  

 

Zarybienia są podstawą rybackiej gospodarki wodami w Polsce oraz elementem prowadzonej przez Wody Polskie racjonalnej gospodarki rybackiej. Wszystko dla poprawy ichtiofauny oraz jakości wód polskich rzek i jezior bowiem gatunki ryb dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu.


10. Jezioro SłonowoOKFot. Wody Polskie - Zarybianie na Jeziorze Słonowo

 

 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy udostępnia do amatorskiego połowu ryb 23 obwody rybackie. Aktualna lista obwodów rybackich udostępnionych do amatorskiego połowu ryb znajduje się w zakładce Łowiska RZGW – Lista obwodów rybackich.

Podsumowując tegoroczną akcję zarybień obwodów rybackich udostępnionych przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy do amatorskiego połowu ryb łącznie do wód tych obwodów wprowadzono:

- ponad 130 tys. sztuk narybku podchowanego węgorza europejskiego,

- 260 kg lina,

- 50 kg karasia,

- 1965 kg narybku jesiennego szczupaka.

 

 

Zestawienie tegorocznej akcji zarybieniowej z podziałem na poszczególne obwody rybackie:

 

  1. Obwód rybacki jeziora Wielki Staw na rzece Cieszynka – 6726 szt. węgorza europejskiego,

  2. Obwód rybacki jeziora Kochlin Mały na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Słopica  – 453 szt. węgorza europejskiego,

  3. Obwód rybacki Jeziora Słonowo na cieku bez nazwy w zlewni cieku Mierzęcka Struga – 2773 szt. węgorza europejskiego, 30 kg lina, 20 kg karasia,

  4. Obwód rybacki Jeziora Przecięte na rzece Racza – 1946 szt. węgorza europejskiego, 20 kg lina, 10 kg karasia,

  5. Obwód rybacki Jeziora Wielkie na rzece Miała – 11493 szt. węgorza europejskiego, 364 kg narybku jesiennego szczupaka,

  6. Obwód rybacki Jeziora Białe na rzece Miała – 17907 szt. węgorza europejskiego, 586 kg narybku jesiennego szczupaka,

  7. Obwód rybacki jeziora Bobkowo na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Piławka – 1627 szt. węgorza europejskiego,

  8. Obwód rybacki jeziora Nowoworowskie na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Drawa – 2014 szt. węgorza europejskiego,

  9. Obwód rybacki jeziora Rokitno na cieku bez nazwy w zlewni cieku Nizica – 1260 szt. węgorza europejskiego,

  10. Obwód rybacki Jeziora Głomskie na rzece Głomia – 2810 szt. węgorza europejskiego, 50 kg narybku jesiennego szczupaka, 30 kg lina, 20 kg karasia,

  11. Obwód rybacki Jeziora Borówno na cieku Skicka Struga – 28073 szt. węgorza europejskiego, 400 kg narybku jesiennego szczupaka, 100 kg lina,

  12. Obwód rybacki Jeziora Sławianowo na cieku Skicka Struga – 38237 szt. węgorza europejskiego, 440 kg narybku jesiennego szczupaka, 50 kg lina,

  13. Obwód rybacki Jeziora Wilczyńskie na cieku bez nazwy w zlewni kanału Ostrowo – Gopło – 15872 szt. węgorza europejskiego, 125 kg narybku jesiennego szczupaka, 30 kg lina.

 

29. Jezioro Sławianowook
Fot. Wody Polskie - Zarybianie na Jeziorze Sławianowo

 

Zarybienia narybkiem jesiennym szczupaka i kroczkiem lina nie ograniczały się do największego jeziora danego obwodu. Były dzielone proporcjonalnie na wszystkie jeziora znajdujące się w danym obwodzie rybackim. Dodatkowo, z uwagi na specyfikę Jeziora Wilczyńskiego zarybienie przeprowadzono w obu częściach tego jeziora, tj. zarówno od strony miejscowości Wilczyn, jak również od strony miejscowości Zygmuntowo.

 

 

PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy składa podziękowania wszystkim osobom, dzięki którym udało się przeprowadzić tegoroczną akcję zarybiań. W szczególności dostawcom materiału zarybieniowego oraz wędkarzom Panom Maciejowi i Łukaszowi Kurtas oraz Karolowi Pasternackiemu, którzy brali czynny udział w zarybianiu Jeziora Wilczyńskiego i  Jeziora Sławianowo.

 

Od 2022 roku Wody Polskie wdrażają ogólnopolski program Nasze Łowiska, dzięki któremu w ramach jednej opłaty w wysokości 250 zł można wędkować na wszystkich obwodach rybackich zarządzanych przez Wody Polskie. Liczba udostępnionych obwodów rybackich sukcesywnie się zwiększa. Żaden z użytkowników rybackich nie udostępnia tak dużej ilości obwodów rybackich, przy zachowaniu tak niskiej ceny za zezwolenie na amatorski połów ryb, co Wody Polskie.

Więcej informacji oraz wykaz udostępnionych łowisk dostępne na: https://www.wody.gov.pl/nasze-lowiska

Oprócz wymienionych działań, wkładem Wód Polskich w rozwój krajowego rybactwa jest funkcjonowanie Ośrodka Zarybieniowego w Świnnej Porębie – jednego z najnowocześniejszych w Europie.

Obiekt o powierzchni 5,7 ha posiada własną stację uzdatniania wody i wyspecjalizowaną kadrę, która zajmuje się chowem i hodowlą wielu cennych gatunków ryb, takich jak pstrąg tęczowy i potokowy, jesiotr ostronosy, brzana, świnka, lipień i szczupak. Do zadań ośrodka należą produkcja i sprzedaż materiału zarybieniowego, utrzymywanie stad tarłowych zagrożonych gatunków, produkcja i sprzedaż ryb, a także cykliczne zarybianie zbiorników i rzek w kraju.

 

mapa obwody rybackie

 Mapa przedstawiająca obwody rybackie Wód Polskich