Przed wielkanocną przerwą świąteczną edukatorzy z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy zdążyli spotkać się z setkami uczniów i przedszkolaków z kilku placówek. Wrócimy do kolejnych Aktywnych Błękitnych po przerwie. Relacja ze spotkań poniżej. 

akcja edukacja 1

Światowy Dzień Wody (22 marca) to szczególne święto dla Wód Polskich. Dlatego Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy nie tylko rozstrzygnął wodny konkurs, ale również odwiedził Przedszkole Niepubliczne "Źródełko" w Bydgoszczy. Wybór nie mógł być inny, ponieważ to wodne przedszkole nie tylko z nazwy. Przedszkolaki wraz z nauczycielami realizują wiele projektów związanych z wodą. Zbieranie deszczówki, sianie łąki kwietnej, oczko wodne. Ręce same składają się do oklasków. Naszą rolą było tylko poszerzenie wiedzy i przeprowadzenie doświadczeń z bezcenną, życiodajną substancją. Do przedszkola zawitała również dziennikarka Polskiego Radia PIK, Pani Agata Raczek, która posłuchała lekcji o wodzie i przeprowadziła wywiad z dziećmi oraz naszym edukatorem. Co dzieci wiedzą o wodzie? Tego można dowiedzieć się klikając w poniższy link.

https://www.radiopik.pl/161,108250,jak-oszczedzac-wode...

akcja edukacja 2

Najlepszym dowodem, że program Aktywni Błękitni Wam się podoba jest to, że chcecie, żebyśmy do Was wrócili. Z nową lekcją, nowymi doświadczeniami. Takie powtórne zaproszenie otrzymał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy od Przedszkola Niepublicznego "Oświata II". Mówiliśmy o właściwościach wody i sprawdzaliśmy je w praktyce. Robiliśmy bańki w bańce, lawową lampę i magiczne sztuczki z wodą.

akcja edukacja 4

akcja edukacja 5

Nie wszystkich w Dzień Wody można odwiedzić, ale uczestnicy naszego programu potrafią nas zaskoczyć tym, jak bardzo są Aktywni Błękitni. Uczniowie Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy 22 marca ubrali się na niebiesko. Najmłodsi przygotowali piękne stroje pod hasłem "Moda wodna". Starsi doświadczali i eksperymentowali z wodą, a najstarsi uszyli piękne kropelki - przytulanki, które trafiły do maluszków. Nasi Aktywni Błękitni przypomnieli sobie również, do czego potrzebna jest woda i w jaki sposób możemy ją oszczędzać. Kolejna piękna akcja ekologiczna za nimi. Wielkie brawa! Następnie odwiedzili Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy i usytuowaną w nim Halę Pomp. W ramach tzw. ścieżki edukacji ekologicznej młodzież mogła podziwiać zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty, zdroje uliczne i pompy oraz replikę średniowiecznego rurmusa - urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za pomocą którego w XVI wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy. Uczestnicy wycieczki obejrzeli także współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory, zajrzeli także do piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku, będącego 15-metrową repliką podobnej budowli, której kilometry skryte są pod ziemią.

akcja edukacja 3

Czasami nie trzeba być w Aktywnych Błękitnych, by skorzystać z lekcji o wodzie. Wystarczy zaproszenie i przyjedziemy. Do Szkoły Podstawowej w Przyłękach przyjechaliśmy tym chętniej, że mogliśmy osobiście wręczyć nagrodę Aleksandrowi Szudrowiczowi, który zajął drugie miejsce w konkursie "Przyspieszmy zmiany w naszych wodach" na Światowy Dzień Wody organizowanym przez Wody Polskie - RZGW w Bydgoszczy. Jeszcze raz gratulujemy!

akcja edukacja 6

Byliśmy także w Szkole Podstawowej numer 15 w Bydgoszczy. Przed naszym przyjazdem dzieci wykonały piękne plakaty z okazji Dnia Wody, co świadczy o dużej wiedzy na temat wody i środowiska. My tylko tę wiedzę uzupełniliśmy za sprawą lekcji o suszy, problemie zaśmiecania wód i oszczędzaniu wody.

akcja edukacja

Dzięki dobrej organizacji i współpracy z Miastem i Gminą Wysoka przeprowadziliśmy 3 warsztaty jednego dnia dla prawie 190 przedszkolaków w dwóch miejscowościach. Zawitaliśmy w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej i Szkole Filialnej im. Wacława Popiela w Mościskach. Jak oszczędzać wodę? Co to jest susza? Dlaczego śmieci nie mogą trafiać do rzeki? Jakie są właściwości wody? - tego wszystkiego dowiedziały się dzieci. Potem był czas na ciekawe eksperymenty, podczas których wspólnie odkryliśmy, że zwykła woda potrafi być niezwykła. Wsparliśmy też XVIII edycję Gminnego Konkursu Ekologicznego „Śmieci mniej, ziemi lżej” poprzez przekazanie 3 pakietów z nagrodami.

 

Więcej zdjęć można znaleźć na https://www.facebook.com/AktywniBlekitni