22 marca 2019 roku w ramach obchodzonego Światowego Dnia Wody Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Bydgoszczy udostępnił dla zwiedzających hydrowęzeł (przepompownię i śluzę) w Pakości. Była to niecodzienna możliwość zobaczenia niedostępnych na co dzień miejsc.

 

Licznie przybyły grupy dzieci i młodzieży szkół oraz przedszkoli z Pakości oraz Bydgoszczy. W rolę przewodnika wcielił się Kierownik Obiektu Hydrotechnicznego w Pakości – Rafał Gotowski. Opowiedział zebranym historię obiektu, oraz o tym, jak działa przepompownia, co to takiego śluza, jaz, odpowiedział na liczne pytania dzieci typu: „Dlaczego w jeziorze czasami jest mniej wody”, „Do czego służy jaz i śluza” i „Czy faktycznie wody w zbiorniku starczy mieszkańcom Pakości na sto lat”? Pomimo, iż sezon żeglugowy jeszcze się nie rozpoczął uczestnicy mieli okazję zobaczyć z wysokości wrót, w jaki sposób odbywa się śluzowanie łódki. Zachwytów i okrzyków radości nie było końca. Kwintesencją zwiedzania było uświadomienie wszystkim obecnym tego, że w naturalnym świecie technika to ułatwienie życia, usprawnianie żeglugi i poprawa bezpieczeństwa powodziowego. Kto wie, może wśród młodych uczestników są przyszli operatorzy śluz, inżynierowie budownictwa wodnego, a może po prostu pasjonaci tej szerokiej dziedziny, jaką jest gospodarka wodna!

 

Nasi turyści przygotowali hasła i wierszyki związane z wodą. Wszyscy zaopatrzeni w motywy wodne wspólnie przypomnieli, jak ważną rolę odgrywa woda w przyrodzie i życiu człowieka. Na uczestników czekały konkursy, gry i zabawy. Najlepsi otrzymali pamiątkowe gadżety z logo Wód Polskich.

 

Patronem medialnym obchodów Światowego Dnia Wody było Radio PiK oraz Gazeta Pomorska.

Edyta Rynkiewicz
Rzecznik Prasowy RZGW w Bydgoszczy