Powódź to jedno z bardziej dotkliwych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Przeciwdziałanie i umiejętność radzenia sobie z tym zjawiskiem to kluczowa kwestia z punktu widzenia jakości i bezpieczeństwa życia. Jednym z dokumentów strategicznych, który ma służyć ograniczeniu potencjalnych negatywnych skutków powodzi, jest projekt pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym”. Obowiązek jego realizacji wynika z art. 14 ust. 3 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dz. Urz. UE L 288 z 06.11.2007) i art. 173 ust. 19 ustawy Prawo wodne. Ochronę przed powodzią prowadzi się z uwzględnieniem map zagrożenia powodziowego, map ryzyka powodziowego oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Dla Wód Polskich to bardzo istotna i niezmiernie ważna kwestia.
Fot. Centrum Operacyjne RZGW w Bydgoszczy - rzeka Noteć - powódź, luty 2011 r.
21 maja 2020 r. odbyło się potkanie informacyjne (w formie telekonferencji) z interesariuszami Regionu Wodnego Noteci, w czasie którego zaprezentowana została metodyka oraz zakres prac objętych w/w opracowaniem. Przedstawiony harmonogram działań przewiduje m.in. przeprowadzenie analiz, m.in.: rozkładu ryzyka powodziowego w celu identyfikacji miejsc problemowych, modelowanie hydrauliczne w celu określenia skuteczności i efektywności proponowanych działań, analizę kosztów i korzyści, analizę i ocenę zgodności przyjętych ostatecznych wariantów działań z wymogami prawnymi i środowiskowymi, a także poprzez analizę wielokryterialną (z doborem szeregu obiektywnych kryteriów powodziowych, środowiskowych czy ekonomicznych).
Fot. Centrum Operacyjne RZGW w Bydgoszczy - ujście Noteci Zachodniej podczas powódzi w lutym 2011 r.
Aktualizacja PZRP obejmować będzie także działania służące informowaniu społeczeństwa podczas trwania całego projektu i przeprowadzenie półrocznych konsultacji społecznych projektów planów, co stanowić będzie niewątpliwie istotny element całego procesu uzgodnień i osiągnięcie celu poprzez dotarcie z informacją o planowanych działaniach do jak największej liczby interesariuszy.
Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym zostały sporządzone i przyjęte w formie rozporządzenia w Polsce po raz pierwszy w 2016 r. przez ówczesny Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, na podstawie wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP), map zagrożenia powodziowego (MZP) oraz map ryzyka powodziowego (MRP). Zgodnie z cyklem planistycznym także WORP i mapy (MZP i MRP) są aktualizowane w II cyklu planistycznym.
Fot. Centrum Operacyjne RZGW w Bydgoszczy - Śluza Nr 1 na odcinku Noteci górnej, na połączeniu wodnym rzeki Warta – Kanał Bydgoski, luty 2011