Drawa – dopływ Noteci, rzeka w północno-zachodniej Polsce o długości 185,9 km, przepływająca przez Pojezierze Drawskie, Równinę Drawską, częściowo Pojezierze Wałeckie i Kotlinę Gorzowską. Jedna z popularniejszych rzek w tej części Polski odwiedzana i umiłowana przez kajakarzy.

Jednak nie tylko. Drawa i Korytnica - rzeki administrowane przez RZGW w Bydgoszczy - to rzeki na Pomorzu Zachodnim, gdzie stanowiska włosieniczników są szczególnie narażone na niekorzystne przekształcenia siedlisk rzecznych, które powodują ich ustępowanie.

Dzięki projektowi ((LIFE13NAT/PL/000009, LIFEDrawaPL) pt. Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce zrealizowanemu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz ekspertom współpracującym przy projekcie rozwiązano problem  braku  skutecznej migracji ryb i minogów wzdłuż korytarza ekologicznego, jakim jest cała zlewnia. Poprawa drożności Drawy została zrealizowana w miejscach barier uniemożliwiających migrację ryb i minogów na obszarze całej zlewni, a więc także w Drawieńskim Parku Narodowym. Udrożnienie korytarza ekologicznego odbyło się poprzez dostosowanie budowli hydrotechnicznych do ekologii migrujących gatunków:1099 minoga rzecznego (Lampetra fluviatilis),1106 łososia atlantyckiego (Salmo salar),1163 głowacza białopłetwego (Cottus gobio) i 1149 kozy (Cobitis taenia).

Niedawno projekt udrożnienia Drawy otrzymał nagrodę w konkursie organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji poświęconej łączności rzek Fish Passage 2020. To olbrzymie wyróżnienie i docenienie pracy wszystkich zaangażowanych instytucji i ekspertów. Oczywiście Wody Polskie przyłączają się do gratulacji.

Więcej informacji: http://drawalifeplus.rdos.szczecin.pl/index.php/pl/strona-glowna/

Fot. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie