Dzieci z przedszkola „U Krecika Szybownika” w bydgoskim Fordonie wzięły udział w bliskich spotkaniach z wodą. A to w ramach realizacji zadań edukacyjnych Wód Polskich i przyznanego przez Prezydenta Bydgoszczy – Bydgoskiego Grantu Ekologicznego będącego formą wyróżnienia przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, działaniami proekologicznymi. 

Tym razem, ze względu na panującą sytuację związaną z COVID19 bydgoski Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej wsparł placówkę specjalnie wykonaną na ten cel prezentacją oraz licznymi scenariuszami i filmami będącymi w zasobach Wód Polskich m.in. o suszy, oszczędzaniu wody.


Projekt pn. „Deszczówkę zbieramy, zawsze ją wykorzystamy” realizowany przez placówkę przedszkolną miał na celu uświadomienie dzieciom i rodzicom, że woda opadowa to nieodpłatne i najlepsze źródło wody, dzięki któremu wszyscy możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Dzieci doskonale wiedzą i są świadome tego,  w jaki sposób można zagospodarować deszczówkę, jak odbywa się naturalny obieg wody w przyrodzie oraz jak my sami wpływamy na nasz mikroklimat oraz co możemy zrobić, jakie podjąć działania do zmieniającego się klimatu. O tym, że woda to NASZ wielki skarb, nie trzeba było zbytnio przekonywać dzieci. One to po prostu wiedzą. Tak samo, jak to, że nie potrafią sobie wyobrazić, że mogłoby jej nie być. Dlatego podczas prezentacji duży nacisk kładziemy na zjawisko SUSZY. To słowo dzieci doskonale znały. Jednak naszym zamiarem nie jest straszenie, a jedynie uświadamianie, że każdy z nas może i powinien oszczędzać wodę. Wystarczą dobre chęci bowiem, jak mawiał Antoine de Saint-Exupéry w „Ziemi, planecie ludzi” - ”Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu. Nie można ciebie opisać. Pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…). Jesteś największym bogactwem, jakie istnieje na ziemi.”

 

GrantBydgoski

TMPI2120 Copy