Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy zaprasza dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do udziału w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”. Program jest przeznaczony dla zainteresowanych realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. Podczas terenowych zajęć edukacyjnych możliwe będzie zwiedzanie infrastruktury hydrotechnicznej, takiej jak zbiorniki retencyjne, czy zabytkowe śluzy. Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie".
 
Udział  jest bezpłatny.
 
W razie przedłużającej się pandemii część działań zostanie zrealizowanych on-line.
 
 
aktywni
 
Regulamin zakłada zaledwie cztery aktywności:
  • przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. W każdej szkole zostaną wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymają od nas wszystkie niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.). Będziemy z nimi w stałym kontakcie. Planowane jest również spotkanie informacyjne. Wybrane szkoły odwiedzimy osobiście przeprowadzając takie zajęcia. 
  • w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną.
  • szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie.
  • po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.

 

Woda to najcenniejszy ze wszystkich zasobów. Niestety w Polsce mamy jej mało. Dzięki Wodom Polskim z roku na rok zatrzymujemy jej coraz więcej, za sprawą rozbudowy systemu retencji. Jednak nasze działania to nie wszystko. Potrzebujemy pomocy małych superbohaterów. To dzięki tym młodym hydrologom, w przyszłości wody nigdy nie zabraknie. Najpierw musimy nauczyć dzieci dobrych nawyków i dać im podstawy istotnej wiedzy. 
Koordynatorem programu jest Damian Klich - młodszy specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW w Bydgoszczy. Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. I to właśnie na ten adres proszę przesyłać zgłoszenia. 
 
Nabór trwa od 17.11.2020 r. do 31.12.2020 r. Zgłoszenie należy potwierdzić w formularzu - załącznik Karta Zgłoszenia. Program będzie realizowany od 11.01.2021 do 01.10.2021 r.
Program otrzymał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Kuratoria Oświaty: w Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku, Gorzowie Wlkp. i Szczecinie. Patronat medialny objęła: TVP Bydgoszcz oraz Polskie Radio PIK. 
 
MK logo BLACK                         men lewe z godłem                                   Kuratorium kuj pom 
 
   pomorskie ko 84                                            logo ko poziom 2480             
 
 
 
        unnamed                                              lkook
 
 
 
                logoWOPRKP                                                  
 
 
 
 
            logopik kolor                                            logoTVP
 
 
 
 
Serdecznie zapraszamy!
 
 
Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Zielona strona życia” Adriana Andrzejewska-Kuras zachęcała do udziału w programie „Aktywni błękitni” - 20 minuta - Radio PiK: http://www.radiopik.pl/228,
 
 
Przeczytacie o Nas: 
 
 
 
 
 
Załączniki:
PlikOpisRozmiarUtworzonoOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (Regulamin programu AB 2020_2021.docx)Regulamin programu AB 2020_2021.docx 27 kB2020-11-18 08:532020-11-18 08:53
Pobierz plik (Załączniknr 1 karta-zgloszenia_1.docx)Załączniknr 1 karta-zgloszenia_1.docx 45 kB2020-11-17 13:252020-11-17 13:25