Komunikat hydrologiczny z 19.02.2021 r.

W zlewni rzeki Noteci stany wody układają się w strefie stanów średnich, niskich, lokalnie wysokich.

Na Kanale Bydgoskim odnotowano stabilizację oraz lokalne spadki.

Na rzece Dolnej Skanalizowanej Noteci od m. Nakło nad Notecią do m. Ujście - strefa stanów średnich oraz lokalnie niskich, a także wysokich. Poniżej m. Ujście, na pozostałym odcinku DSN zaobserwowano wzrosty na SW Rosko i SW Wrzeszczyna oraz na SW Wieleń, Drawsko oraz Krzyż, strefa stanów niskich oraz średnich.

Na rzece Noteci swobodnie płynącej w m. Gościmiec, w m. Santok - strefa stanów średnich oraz wysokich.

Na rzece Górnej Skanalizowanej Noteci zarejestrowano lokalne wahania; spadek na SW Antoniewo i na SW Frydrychowo oraz wzrost na SW Dębinek PD - strefa stanów średnich.

IMGW-PIB nie wydał ostrzeżeń hydrologicznych mogących mieć wpływ na sytuację hydrologiczną w regionie wodnym Noteci. W ciągu najbliższej doby dla dolnego odcinka Noteci i jego dopływów prognozowana jest stabilizacja oraz miejscami wzrosty. Na górnym odcinku Noteci prognozowana jest stabilizacja oraz miejscowe wzrosty. Stany wody będą układać się w strefie stanów niskich, średnich oraz wysokich.

Wszystkie jednostki terenowe zostały zobligowane o wzmożoną czujność w obrębie zarządzanego obszaru, kontrolę miejsc potencjalnie zatorogennych na ciekach, a w przypadku wystąpienia zjawisk niebezpiecznych o przekazywanie informacji niezwłocznie do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Bydgoszczy.

 

 


Komunikat hydrologiczny z 18.02.2021 r.

 

Obecnie w Regionie Wodnym Noteci, administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Bydgoszczy wszystkie jednostki terenowe zostały zobligowane o wzmożoną czujność w obrębie zarządzanego obszaru, kontrolę miejsc potencjalnie zatorogennych na ciekach, a w przypadku wystąpienia zjawisk niebezpiecznych o przekazywanie informacji niezwłocznie do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Bydgoszczy.

W Regionie Wodnym Noteci stany wód układają się w strefie stanów średnich, lokalnie niskich oraz wysokich z utrzymującą się tendencją niewielkich wzrostów  oraz wahań związaną z występowaniem zjawisk lodowych. Spływ wód roztopowych w wyniku prognozowanych warunków meteorologicznych spowoduje wzrost stanów wód na górnym oraz na dolnym odcinku rzeki Noteci. Na rzece Noteci dolnej wszystkie piętrzenia na od SW Krostkowo od 68+200 do SW Krzyż 176+200 są zdemontowane. Odbywa się swobodny przepływ wód. Obiekty piętrzące przygotowane są do spływu kry oraz w następnej kolejności do wód roztopowych.


Zbiornik Gopło i Pakość posiadają pełną wymaganą rezerwę powodziową.

Aktualna rezerwa powodziowa Zbiornika Gopło to 8,2 mln m3 (104% rezerwy do wykorzystania) oraz Zbiornik Pakość 33,0 mln m3 (524% rezerwy do wykorzystania). Wszelkie przesterowania odpływami ww. zbiorników wykonywane są na bieżąco z zachowaniem zapisów instrukcji gospodarowania wodami oraz z kontrolą sytuacji hydrologicznej na odcinku rzeki poniżej zbiorników.

 


Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczną i hydrologiczną. W ramach ochrony przeciwpowodziowej prowadzą działania w rejonie Środkowej Wisły i na Zachodniej Odrze. Na obszarze administrowanym przez Wody Polskie RZGW Szczecin oraz RZGW Warszawa, trwa akcja lodołamania. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pełnią dyżury.

W związku z prognozowanym przez IMGW odwilży wraz z wydanymi ostrzeżeniami pierwszego stopnia dot. roztopów, 16 lutego 2021 r. w godzinach popołudniowych odbył się sztab kryzysowy z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztofa Wosia oraz dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz przedstawicieli służb. Narada poświęcona była sytuacji powodziowej w Polsce.

17 lutego br. Prezes Wód Polskich zwołał kolejną naradę z dyrektorami wszystkich RZGW oraz pionu ochrony przez powodzią i suszą. Tematem spotkania była aktualna sytuacja powodziowa na rzekach w kraju w związku niesprzyjającymi prognozami IMGW zwiastującymi odwilż. Omówiono również sytuację w poszczególnych regionach, współpracę z wojewodami, samorządami, służbami i zespołami zarządzania kryzysowego.

Odprawa ws. działań przeciwpowodziowych 12 02 21. Fot. Wody PolskieOdprawa ws. działań przeciwpowodziowych z udziałem Prezesa PGW Wody Polskie Przemysława Dacy


Od 11 stycznia Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej KZGW w Warszawie pełni całodobowe dyżury.
Więcej aktualnych informacji:
https://wody.gov.pl/aktualnosci/1660-zimowe-pogotowie-przeciwpowodziowe-aktualne-informacje