W działaniach edukacyjnych Wód Polskich namawiamy wszystkich do racjonalnego gospodarowania wodą i korzystania z rozwiązań, które mogą pomóc ją zaoszczędzić i przeznaczyć do innych, istotniejszych celów.

Dlatego – jako dobry przykład dla innych - przed siedzibą Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Bydgoszczy pracujemy i zamieniamy wodolubne trawniki na kwietne łąki, które zamiast chłonąć wodę, doskonale zachowują wilgoć w glebie. Nie wymagają też regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Zastępując nimi trawę, możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Kosi się je tylko dwa razy do roku. W sezonie wiosenno-letnim ma to duże znaczenie bowiem podlewanie przydomowych trawników i ogródków zwiększa pobór wody, spadki ciśnienia, okresowy brak wody w kranie. Jest to element ogólnopolskiej kampanii Łąki Kwietne Same Zalety! 

Łąka przed siedzibą RZGW w Bydgoszczy to inicjatywa Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej. Powstawała przez dwa dni. Na razie, na gołej ziemi widać nasiona, ale za około dwa, trzy tygodnie pojawią się pierwsze siewki. Na ogrodzeniu przy przystanku komunikacji miejskiej na ulicy Mickiewicza znajduje się informacja o posianej łące kwietnej. Pasażerowie, czekając na autobus będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek.

 

Założenie kwietnej łąki jest bardzo proste. Wysiewamy nasiona od marca do maja. Usuwamy darń i uporczywe chwasty. Następnie spulchniamy glebę i wyrównujemy przy użyciu glebogryzarki lub ręcznie - szpadlem i motyką. Rozgrabiamy duże grudy. Wysiewamy, rzucając nasiona na ziemię. Dociskamy je przez udeptanie lub wałowanie. Podlewamy z umiarem tylko na początku (do wykiełkowania nasion). Pierwsze kwiaty pojawią się latem. W następnym roku będziemy cieszyć się nimi od marca do listopada.

Kwietna łąka zamiast trawnika - Dlaczego warto? 

received 556181228687284
received 782859819004497

katka

 

Zakładajmy zatem łąki kwietne zamiast trawników - to wielka korzyść dla nas i dla środowiska!

 
 

­­­

 

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
RZGW w Bydgoszczy