Edukując wpływamy na stan czystości naszych wód - nie tylko od święta.

Dla poprawy stanu naszych wód, szerzenia wiedzy i edukowania o skutkach zaśmiecania wspólnych przestrzeni, w tym terenów nadwodnych, w ramach kampanii „Wody to nie śmietnik” pracownicy Wód Polskich biorą udział w szeregu akcji sprzątania wód. Posprzątaliśmy dziesiątki kilometrów terenów położonych nad kilkudziesięcioma rzekami, jeziorami i zbiornikami w całej Polsce, zbierając tony śmieci! Nieocenioną pomoc niosą nam osoby dla których troska o czyste wody nie jest jedynie hasłem – m.in. lokalni mieszkańcy, uczniowie, wolontariusze, wędkarze, samorządowcy, czy przedstawiciele służb.

Administrując wodami śródlądowymi, w naszej pracy, na co dzień obserwujemy problem zaśmiecenia wód. W jaki sposób go rozwiązać? To proste i trudne zarazem – po prostu nie zanieczyszczać i nie śmiecić. Ważnym elementem zmiany postaw jest edukacja wodna, a akcje sprzątania są jej zasadniczym, praktycznym elementem. Pokazuje to, że sprzątania po sobie wcale nie jest takie trudne, a wolne od śmieci środowiska odwdzięcza się bogactwem bioróżnorodności i lepszym mikroklimatem. Każdy z nas ma wpływ na czystość wód w swojej okolicy i może zaangażować się na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Przykład dają nasi Pracownicy, którzy wiosną zaangażowali się w liczne akcje oczyszczania rzek i jezior w całej Polsce!

Pamiętajmy, że co drugi śmieć dryfujący w Bałtyku wpływa do niego siecią rzek. Do tego niemal 80% zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego pochodzi z lądu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy my sami, zarówno mieszkańcy terenów nadmorskich, jak również tych na południu, dbali o to, co robimy z naszymi odpadami i nie traktowali rzek jak wysypisk śmieci. Troska o dobry stan wód jest w rękach nas wszystkich – podkreśliła Joanna Sasal, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Edukacji Wodnej w Wodach Polskich.

Pobierz ulotkę - Dbaj o czystość rzek i jezior

 

 

ulotka KZGW razem A5 6 wrzenia 2022

Dzień Ziemi świętowany… z rękawicami i workami

Dzień Ziemi upłynął nam pod znakiem akcji sprzątania. W całej Polsce natrafiliśmy na dziesiątki ton śmieci: zarówno tych mniejszych jak plastikowe i szklane butelki, lub opakowania po jedzeniu, lekach i kosmetykach, jak i tych większych jak opony, zużyty sprzęt elektroniczny, czy meble. Ktoś zdecydowanie pomylił wody z wysypiskiem!

Na szczęście dzięki zaangażowaniu naszych Pracowników m.in. z RZGW w KrakowieRzeszowieWrocławiuGliwicachPoznaniuGdańsku i Bydgoszczy, szereg rzek i jezior uzyskał stan bliższy naturalnemu. Nieocenioną pomoc nieśli nam wolontariusze, lokalni mieszkańcy, samorządy, uczniowie, harcerze, wędkarze, straż rybacka, leśnicy, strażacy, organizacje społeczne i wiele innych zaangażowanych osób. Aktywnie oczyszczaliśmy nasze akweny z nabrzeży, z łodzi i kajaków, a nawet… przy wsparciu płetwonurków! Wielu wydarzeniom towarzyszyły festyny, pikniki edukacyjne, czy konkursy z nagrodami.

Wspólnie uprzątnęliśmy rzeki: Noteć, Drwęcę, Wel, Tugę, Nową Motławę, Sztołę, Białą Przemszę, Prądnik, Nysę Kłodzką, Nysę SzalonąSąsiecznicę i Wisłok. Wysprzątaliśmy również zbiorniki: Świnną Porębę, Kuźnicę Warężyńską, Słup, Poraj, a także jezioro Wonieskie.

279282396 4822848644477237 8477003421704788707 n 279375314 4822848967810538 1718476134554982438 n
 Fot. Wody Polskie

Wielkie akcje, wielkie efekty – społeczne zaangażowanie dla czystszych rzek ma sens

W tym roku patronujemy oraz włączamy się aktywnie w wielkie akcje sprzątania rzek, organizowane przez stronę społeczną. Wpisują się one w idee naszej kampanii „Wody to nie śmietnik!” i pełnią pożyteczną rolę w zakresie edukacji wodnej i nauki odpowiedzialnych postaw.

W ramach Wiślanej Odysei kontynuowaliśmy sprzątanie naszej Królowej Polskich Rzek od jej górnego do dolnego odcinka. Byliśmy m.in. w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Płocku i Toruniu!

Ogromnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie szkół podstawowych zrzeszeni w programie edukacyjnym Wód Polskich Aktywni Błękitni, którzy dołączyli do akcji „Sprzątamy Dla Polski”. W jej ramach nasi Aktywni zadbali o wody w swojej okolicy, sprzątając tereny zielone i nadwodne w całym kraju, w trosce o stan środowiska naturalnego.

W ramach międzynarodowej Akcji Czysta Odra, ponad 15 tysięcy wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec zebrało 120 ton odpadów na brzegach Odry na całej jej długości, a także jej dopływach, m.in. Warcie, Nysie Kłodzkiej, Nysie Łużyckiej, Bobrze, Troi, Oławie, Pełcznicy i Prudniku. W akcji wzięli udział mieszkańcy i lokalne władze nadrzecznych miejscowości, ratownicy wodni, druhowie z ochotniczych straży pożarnych, szkoły, wędkarze i straż rybacka, członkowie organizacji społecznych, nurkowie i wielu innych ludzi blisko związanych z wodą.

Zaangażowaliśmy się też w projekt „Operacja Czysta Rzeka”, który polega na zbiórce odpadów z koryt rzek, ich brzegów oraz terenów zielonych i rekreacyjnych. W jego ramach w Legnicy posprzątaliśmy wały rzeki Kaczawy, zaś w Słupsku posprzątaliśmy Słupię. Wśród śmieci tradycyjnie przeważyły butelki, ale nie brakowało również innych szklanych i plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Niestety uczestnicy akcji natknęli się również na celowo wyrzucone nad wodą ubrania, sprzęt sportowy jak rolki, czy niebezpieczne przedmioty medyczne w postaci strzykawek.

290716310 4997078727054227 4444948761075040903 n 279300218 4822848677810567 1613418639885636900 n 279370522 4822848667810568 1643227920511404645 n
 Fot. Wody Polskie

Majówkowe sprzątanie

Maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu wyjazdowego połączonego z wypoczynkiem nad wodą. Dla nas okazał się bardzo aktywnym czasem i to w całej Polsce – od Podlasia po Śląsk dbaliśmy o to, aby nasze rzeki i jeziora przyciągały lokalnych mieszkańców i turystów czystą okolicą.

Razem z wolontariuszami w tym płetwonurkami i pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego,  posprzątaliśmy dno i brzegi rzeki Biebrzy w Osowcu. W sprzątaniu wzięło udział ponad 50 osób. Zebraliśmy około 200 kg śmieci. To zdecydowanie mniej niż jeszcze rok temu! Świadomość społeczeństwa wzrasta, a kampanie edukacyjne w tym zakresie przynoszą efekty.

Lubelskie Wody Polskie w ramach programu „Aktywni Błękitni” zorganizowały akcję sprzątania  Zalewu Zemborzyckiego. Uczniowie z trzech szkół podstawowych z ogromnym zaangażowaniem sprzątali brzeg i okolice zbiornika. Najwięcej było niedopałków papierosów, butelek oraz plastikowych opakowań. Łącznie Aktywni Błękitni uzbierali ok 40 worków śmieci.

Pracownicy bydgoskich Wód Polskich, wspólnie m.in. z samorządem gminnym i WOPR, oczyścili okolice jeziora Zaleskiego z aż 36 m3 nieczystości! Śmieci było tak dużo, że wsparcie przy uprzątnięciu terenu było nieodzowne.

Wiele działo się również na południu! Nasi pracownicy uporządkowali koryto Potoku Bachledzkiego w rejonie nasypu kolejowego w Zakopanem. Zebrany został cały kontener śmieci, ale co ważne aby zapobiec kolejnym zaśmieceniom tego terenu, zlikwidowany został również dojazd, który umożliwiał pozostawianie tam odpadów. Kilka ton śmieci zebraliśmy nad Zbiornikiem Pławniowice, w czym pomogli nam lokalni mieszkańcy i szereg instytucji zaangażowanych w akcję. Sprzątanie połączone było z pokazem sprzętu służb ratowniczych oraz zagadkami wodnymi przygotowanymi przez pracowników Wód Polskich. Z kolei w Żmigrodzie, w akcji sprzątania rzeki Sąsiecznicy, aktywnie wsparli nas uczniowie i nauczyciele miejscowego zespołu szkół – w sumie aż kilkadziesiąt osób! Nasi pracownicy oczyścili również śląską Bystrzycę – przy okazji zarybiania posprzątali rzekę z zalegających nieczystości. Efekt? Kilkadziesiąt zebranych worków śmieci i uratowanie zbiornika Mietków przed ich spływem.

283971303 4904284033000364 4574699011744116918 n
Fot. Wody Polskie

Lato z czystymi wodami

Ciepła, letnia pogoda stworzyła zachęcające warunki do aktywnego wypoczynku nad wodą – z korzyścią dla wód – przed wakacyjnym wypoczynkiem. Szereg akcji sprzątania połączony był z piknikami edukacyjnymi, a także aktywnością na świeżym powietrzu i poznawaniem świata przyrody.

Pracownicy Wód Polskich w Białymstoku zadbali o rzekę Łynę. Olsztyńską rzekę wysprzątano dwa razy – najpierw z okazji Święta Łyny, a potem w czasie kajakowego wypadu. Podczas drugiej akcji 30 kajakarzy zebrało niemal 200 kg śmieci! Wyłowililiśmy 20 worków "drobnych śmieci" tj. puszek, plastikowych i szklanych butelek, torebek foliowych, ale także... opony rowerowe i 7 sztuk opon samochodowych!

Ponad 130 pracowników lubelskich Wód Polskich wzięło udział w sprzątaniu rzeki Bug w miejscowości Drohiczyn. Przez dwa dni nasi pracownicy,  w obrębie miasta, grupy piesze i na łodziach zbierały śmieci na brzegach i na wodzie. Łącznie zebrano ponad 50 worków różnego rodzaju odpadów. Po pierwszym dniu sprzątania wszyscy uczestnicy akcji spotkali się razem na pikniku.

Wody Polskie w Warszawie zatroszczyły się o rzekę Kamienną w Skarżysku-Kamiennej. Z koryta rzeki wyciągnięto kilkadziesiąt opon, które przekazano do utylizacji lokalnemu zakładowi gospodarki komunalnej.

Pracownicy krakowskich Wód Polskich wraz z mieszkańcami okolicznych terenów, uporządkowali międzywale rzeki Wilgi w Krakowie. Zebranych zostało ponad 30 sztuk 80 litrowych worków odpadów, głównie elektroniki (czajniki, kserokopiarki) oraz odpady zielone (całe tuje wycięte z pobliskich domów i wrzucone do koryta). W akcji oraz odbiorze odpadów pomógł czynnie lokalny samorząd.

Opony, części samochodowe, sprzęt AGD i wyposażenie domów znajdowały się w czaszy zbiornika Racibórz Dolny. Na szczęście dzięki pracownikom Wód Polskich w Gliwicach, razem z lokalną społecznością, uporządkowano teren obiektu. Łącznie zebrano 7m3 śmieci, czyli aż dwie przyczepy! Na terenie obiektu zamontowane są fotopułapki, szczególnie w miejscach, gdzie regularnie są pozostawiane odpady, oprócz tego jest on monitorowany. Mamy nadzieję, że ostudzi to zapał do wywożenia śmieci na teren zbiornika!

60 uczestników, 150 worków zebranych odpadów, łącznie około 2 tony śmieci z terenu Pełcznicy i Potoku Szczawnik. Oto efekty akcji pod hasłem "SprzątnijMy Park Książański", w której wzięli udział pracownicy Wód Polskich we Wrocławiu. Po zakończeniu zbiórki śmieci zorganizowali oni dodatkowo edukacyjne atrakcje związane z poszerzaniem wiedzy na temat gospodarki wodnej.

Akcja sprzątania odbyła się również nad jeziorem Gopło. Bydgoskie Wody Polskie, przy wsparciu szeregu instytucji, zebrały 30 dużych worków śmieci, wśród których znalazły się ogromne ilości plastikowych butelek, niezliczone ilości puszek, mnóstwo haczyków i żyłek, siatki na ryby, spławiki i stare wędki, które pozostawili po sobie beztroscy wędkarze, odzież, worki po nawozach sztucznych, a także mnóstwo kłusowniczych sprzętów m.in. więcierz.

Na Pomorzu, pracownicy gdańskich Wód Polskich wsparli programistów, którzy postanowili posprzątać rzekę Redę. Podczas spływu kajakowego, w wyniku wspólnego działania z koryta rzeki usunięto około dwudziestu worków odpadów. Przyjemne z pożytecznym.

SprzatanieSmieciLegnicaKaczawa1 289345902 4977301519031948 8184633025544278091 n 291507451 5006081489487284 1313966663427837275 n
 Fot. Wody Polskie

Kampania „Wody to nie śmietnik!” dla poprawy stanu naszych wód

Wody Polskie dostrzegając problem zaśmiecania wód, wspierają i współorganizują każdego roku kilkadziesiąt akcji sprzątania, dzięki którym z terenów nadrzecznych i okolic zbiorników wodnych znikają tony śmieci. Problem ze względu na stale rosnącą popularność tego typu terenów rekreacyjnych jednak powraca, dlatego niezwykle ważna w tym aspekcie jest edukacja wodna, przekazywana tak, aby wpajać już od najmłodszych lat zasady czystego i bezpiecznego przebywania nad wodą.

Rok 2022 stanowi kontynuację działań w całej Polsce. Szereg akcji sprzątania wód  przeprowadzaliśmy już w 2020 i 2021 roku. Bilans tegorocznych aktywności pracowników Wód Polskich, innych instytucji, organizacji pozarządowych i wolontariuszy pokazuje, że edukacja wodna i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie troski o dobrą jakość wód jest kluczowa – w wielu miejscach napotkaliśmy mniej śmieci, niż w zeszłych latach.

sprzatanie biebrzy es1
 Fot. Wody Polskie

Dla wszystkich, którzy chcą zorganizować akcje sprzątania lub dołączyć do grup działających na ich terenie, dla osób, które chcą się podzielić pomysłami i spostrzeżeniami, wreszcie dla tych, którzy chcą powiadomić regionalne ekipy Wód Polskich o lokalnych dzikich wysypiskach śmieci, uruchomiliśmy adres mailowy:

Jeżeli ktoś z Was zobaczy sprawcę zaśmiecania lub zatruwania wody i złapie go na gorącym uczynku, powinien zadzwonić na numer alarmowy 112!

Więcej: https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1061-nasz-apel-wody-to-nie-smietnik-reaguj

 

Polecamy

Nowa strona PGW Wody Polskie



Szanowni Państwo,

ta strona internetowa jest archiwalna !!!

 

Uprzejmie informujemy, że od dnia
1 marca 2024 roku nowa strona internetowa
PGW Wody Polskie znajduje się po adresem:

www.gov.pl/wody-polskie

© Copyright 2023 - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie                                                                                                                                          Deklaracja dostępności