Zakończył się przedłużony nabór do programu Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie (do 31 grudnia 2022). Zgłosiło się do nas 16 szkół podstawowych. To daje liczbę prawie 1600 uczniów, którzy skorzystają z naszej bogatej oferty edukacyjnej.

patronat Baner ogoolny

Szkolne zgłoszenia trafiły do nas z 5 województw - kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

Dzięki naszemu darmowemu programowi uczniowie będą mieli okazję zwiedzić zabytkowe śluzy i inne obiekty hydrotechniczne Wód Polskich. Na co dzień są one niedostępne, ale dla prawdziwych Aktywnych Błękitnych staną otworem. W ofercie znajduje się między innymi śluza Okole o wysokości piętrzenia 7,5 metra! To właśnie tu był kręcony jeden z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies” (odcinek 15. „Wysoka fala”).

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/aktualnosci/1319-aktywni-blekitni-szkola-przyjazna-wodzie-edukacja-plenerowa

W ramach programu będzie można również wziąć udział w wodnym konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody. Z każdą edycją nasz repertuar nagród się poszerza, a ta jest już trzecia.

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/aktualnosci/1310-konkurs-fotograficzny-uchwyc-wode-rozstrzygniety

Naszymi partnerami są Policja, Straż Pożarna i WOPR. Każda ze szkół będzie mogła umówić się, za naszym pośrednictwem, z dowolną służbą na arcyciekawe lekcje i pokazy! Ponadto organizujemy również akcje sprzątania wód i terenów nabrzeżnych. Aktywni Błękitni to także lekcje na temat wody przygotowane przez ekspertów i specjalne wydarzenia, jak np. spektakle teatralne online. To wszystko za darmo!

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/aktualnosci/1269-jakie-smieciowe-skarby-kryje-notec-podsumowanie-akcji-sprzatania

Spektrum naszych działań można zobaczyć klikając w linki.

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/nasze-dzialania/szkola-przyjazna-wodzie-aktywni-blekitni

Program jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Zakłada edukację o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochronie przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznym korzystaniu z zasobów wodnych. Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie". Regulamin przewiduje zaledwie cztery aktywności:

- przeprowadzenie minimum 2 lekcji o wodzie. W każdej szkole są wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymali od nas wszystkie niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.). W tej edycji staramy się również odwiedzić wszystkie szkoły z listy (w poprzednich dwóch edycjach wiele aktywności odbywało się zdalnie ze względu na pandemię). Do tej pory byliśmy w 3 szkołach (i poza programowo w 3 przedszkolach).

- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną.

- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie.

- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.

Lista zgłoszonych placówek:

  1. Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna w Bydgoszczy
  2. Niepubliczna Szkoła Podstawowa dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwojowymi w Bydgoszczy
  3. Szkoła Podstawowa numer 2 w Nakle
  4. Szkoła Podstawowa numer 2 w Gniewkowie
  5. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
  6. Szkoła Podstawowa w Miałach
  7. Szkoła Podstawowa w Zacharzynie
  8. Zespół Szkół nr 30 w Bydgoszczy
  9. Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy
  10. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla Dziewcząt w Kruszwicy
  11. Szkoła Podstawowa numer 3 w Grudziądzu
  12. Szkoła Podstawowa numer 47 w Bydgoszczy
  13. Szkoła Podstawowa w Lińsku
  14. Szkoła Podstawowa w Brzoziu
  15. Szkoła Podstawowa w Gościmcu
  16. Szkoła Podstawowa nr 15 w Bydgoszczy.

Uprzejmie dziękujemy nauczycielom, uczniom i dyrektorom za wyrażenie chęci podjęcia wspólnych działań edukacyjnych na rzecz kształcenia wartościowych wzorców związanych z gospodarką wodną i dbałością o czystość wód oraz bezpieczeństwo nad akwenami wśród najmłodszych pokoleń.

Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Partnerami inicjatywy są: Policja Polska, Państwowa Straż Pożarna oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska oraz Polskie Radio PIK.

Wszystkie szczegółowe informacje, regulamin oraz materiały edukacyjne są dostępne w specjalnej zakładce:

https://bydgoszcz.wody.gov.pl/nasze-dzialania/aktywni-blekitni